Anthony Weiner myśli o fotelu burmistrza NYC. I ma szanse wygrać

Dwa lata temu odszedł z polityki w atmosferze skandalu związanego z wysyłaniem erotycznych zdjęć do obcych kobiet. Obecnie były kongresman Anthony Weiner zastanawia się nad przejęciem stanowiska po burmistrzu Nowego Jorku Michaelu Bloombergu, który w tym roku kończy trzecią i ostatnią kadencję.

fot.PAP/EPA/Andrew Gombert/ Anthony Weiner tłumaczy się ze skandalu, który wywołał rozsyłając swoje nagie zdjęcia w sieci

fot.PAP/EPA/Andrew Gombert/ 2011 r., Anthony Weiner tłumaczy się ze skandalu, który wywołał rozsyłając swoje półnagie zdjęcia w internecie

Weiner posiada znaczne fundusze na prowadzenie kampanii i jego nazwisko jest w mieście rozpoznawalne, dlatego mógłby okazać się mocnym konkurentem obecnej faworytki Christine Quinn, przewodniczącej rady miejskiej, która zostałaby pierwszą kobietą-burmistrzem Nowego Jorku i pierwszą lesbijką na tym stanowisku.

– Weiner testuje reakcje. Jeśli się nie powiedzie w radzie miejskiej, mogą otworzyć się inne drzwi, na przykład kandydatura na miejskiego skarbnika – mówił agencji Reutera doradca Demokratów Hank Sheinkopf said.

W wywiadzie dla „New York Timesa” Weiner mówił, że po wydaniu 100 tys. dolarów na sondaże jest w stanie stwierdzić, iż wyborcy mogą dać mu drugą szansę.

– Nie pali mnie ochota do ubiegania się o funkcję burmistrza – komentował Demokrata. – Ale zdaję sobie sprawę, że to może być dla mnie teraz albo nigdy, jeśli chodzi o ubieganie się o jakiekolwiek stanowisko.

Zostało pięć miesięcy do wrześniowych prawyborów i choć Demokratka Christine Quinn obejmuje prowadzenie w wyścigu, eksperci mówią, że wszystko może się jeszcze zdarzyć.

– Ludzie łatwiej wybaczają błędy związane z seksem niż te związane z pieniędzmi – mówił stacji ABC Mitchell Moss z New York University. – Największą ironią jest to, że Weiner może kandydować jako reformator, który zaprowadzi porządek we władzach Nowego Jorku, bo nie wiąże się go z obecnymi skandalami. (Czytaj więcej: Korupcja w Nowym Jorku. Fala aresztowań polityków)

Niegdyś 48-letni Weiner był wschodzącą gwiazdą Demokratów. Walczył w Izbie Reprezentantów o szerszy dostęp do opieki zdrowotnej dla Amerykanów i pomoc dla ratowników, którzy brali udział w odgruzowywaniu WTC po zamachach z 11 września. Polityk zrezygnował z funkcji kongresmana w czerwcu 2011 roku, tuż przed zakończeniem siódmej kadencji. W 2005 r. przegrał w wyścigu o fotel burmistrza Nowego Jorku.

Polityka skompromitowały erotyczne zdjęcia, które przez przypadek umieścił na swoim koncie Twitter. Początkowo utrzymywał, że jest to wynik ataku hakera. Jednak, gdy światło dziennie ujrzały wiadomości zawierające seksualne treści, które Weiner wysyłał do kilku obcych kobiet przez internet, polityk wyraził skruchę i przeprosił za swoje zachowanie.

as

 

Categories: Ameryka, Nowy Jork, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*