Króliki na Wielkanoc to zły pomysł

Króliki na Wielkanoc to zły pomysł

Ekolodzy apelują, by nie kupować w świątecznym prezencie kojarzącego się z Wielkanocą królika. Przypominają, że żywe zwierzę to nieodpowiedni i kłopotliwy prezent i niejednokrotnie przypłaca taki gest życiem.

fot.Gerbil/Wikipedia

fot.Gerbil/Wikipedia

Chcemy zwrócić uwagę, że pod wpływem emocji, pragnienia obdarowania tych, których kochamy, czymś, co ich ucieszy, podejmujemy nietrafne i nieodpowiedzialne decyzje. Króliki padają ich ofiarą – mówi dr Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego.

Mało kto o tym wie, że bardzo gwałtownie rośnie Ilość sprzedawanych królików – znamy je z klatek w sklepach zoologicznych, gdzie czekają na sprzedaż. Nie jest znany los tych zwierząt – dużo się ich sprzedaje, ale to się nie przekłada na wizyty w gabinetach weterynarzy – dodała.

Środowiska ekologiczne przypominają, że królik to jedno z najbardziej wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka zwierząt – obok świń, kur, krów czy koni.

Stowarzyszenie Pomocy Królikom informuje, że jako niechciane prezenty z powodu braku czasu, pieniędzy, alergii w rodzinie, wyjazdów, przegryzania kabli czy zniszczenia tapet króliki pojawiają się nieraz krótko po zakupie w schroniskach, śmietnikach, zsypach na śmieci, ulicach i parkach, często ciężko chore i okaleczone.

Na wolności są całkowicie bezradne jako zwierzęta domowe. Część z nich ratują organizacje działające na rzecz zwierząt, inne giną.

(PAP)

Categories: Wielkanoc 2014

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*