Zmarł Percy Sledge, wykonawca hitu „When a Man Loves a Woman” (WIDEO)

Percy Sledge fot.Armin Weigel/EPA

Percy Sledge fot.Armin Weigel/EPA

Amerykański piosenkarz soulowy Percy Sledge, którego wielkim przebojem była piosenka „When a Man Loves a Woman”, zmarł w wieku 74 lat – poinformował we wtorek jego agent. Artysta walczył z rakiem, w 2014 roku przeszedł operację, po której nadal występował.

Jak powiedział BBC agent Steve Green, Sledge zmarł w swoim domu w Baton Rouge w Luizjanie.

Urodził się w 1940 roku w Leighton w stanie Alabama. W 1965 roku zaczął występować w miejscowych klubach z grupą The Esquires. Zanim rozpoczął karierę muzyczną, pracował na polach bawełny w okolicach Leighton, a potem, na początku lat 60., w szpitalu. Jeden z pacjentów usłyszał, jak Sledge śpiewa podczas pracy, i polecił go producentowi muzycznemu Quinowi Ivy’emu.

Wyróżniał go charakterystyczny głos; nagrał szereg przebojów, takich jak „Warm and Tender Love”, „It Tears Me Up”, „Take Time to Know Her”. Ale zapamiętano go przede wszystkim dzięki utworowi „When a Man Loves a Woman” (Kiedy mężczyzna kocha kobietę). Choć Sledge znany był głównie w rodzinnych Stanach Zjednoczonych, ta piosenka zdobyła popularność w wielu innych krajach. Pojawiła się na jego debiutanckim singlu i w 1966 stała się numerem 1 w USA.

Przez wielu, jak zauważa agencja AP, uważana jest za idealną balladę soulową, pojawiała się w filmach (m.in. w „Plutonie” i „Grze pozorów”), chętnie wykonywano ją na ślubach. W wersji nagranej przez Michaela Boltona znów stała się przebojem na początku lat 90. A w rankingu magazynu „Rolling Stone” piosenka zajmuje 53. miejsce wśród 500 największych przebojów wszech czasów.

Sledge pozostawił żonę Rosę i kilkoro dzieci. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Kultura, Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*