Tajne więzienie CIA w Rumunii. Opisują byli agenci

W północnym Bukareszcie, w zatłoczonej dzielnicy mieszkaniowej, kilka minut od centrum stolicy Rumunii, znajdowało się tajne więzienie CIA – informują byli amerykańscy wywiadowcy. O bazach CIA w Rumunii mówiono wiele, ale nigdy nie podawano konkretnych lokalizacji. Dotarły do nich Associated Press i niemiecka telewizja ARD.

fot.Paul Morse, White House/ Do dziś zarówno w USA, jak i w Europie Wschodniej obrońcy praw człowieka domagają się śledztw w sprawie torturowania więźniów przez CIA

Od wielu lat CIA wykorzystywała rządowy budynek, zwany „Bright Light” jak więzienie dla „najcenniejszych łupów”, m. in. Abu Faraja al-Libiego, który naprowadził CIA na ślad kuriera Osamy bin Ladena. Podobne bazy znajdowały się w Tajlandii, Polsce i na Litwie, ale tam ukrywane były na słabiej zaludnionych terenach, a w Rumunii więzienie znajdowało się niemal na widoku, kilka kroków od zatłoczonych ulic Bukaresztu.

Więzienie zlokalizowane było w podziemiach siedziby ORNISS, rządowej instytucji przetwarzającej poufne informacje UE i NATO. Miało zostać otwarte w 2003 r. zaraz po zlikwidowaniu podobnej placówki w Polsce.

W każdej z sześciu cel więzienia znajdował się zegarek i strzałka wskazująca kierunek do Mekki. Ponadto cele były na sprężynach, by zaburzać równowagę i orientację przetrzymywanych. Do innych form tortur miało należeć pozbawianie snu, oblewanie wodą, policzkowanie i zmuszanie do stania w niewygodnych pozycjach.

Jednak po wstępnych przesłuchaniach zapewniano więźniom opiekę, na przykład w formie regularnej kontroli stomatologicznej i medycznej. Z Frankfurtu w Niemczech, CIA przywoziła także jedzenie halal, czyli zgodne z tradycją żywieniową muzułmanów.

Władzie Rumunii, jak i Litwy i Polski, negują istnienie tajnych więzień USA na terytorium swojego kraju, choć wiele dokumentów sądowych, w tym rejestry lotów, wskazują na realizowanie przez wykonawcę CIA Richmor Aviation Inc., z siedzibą w Nowym Jorku, połączeń do Rumunii, a także Guantanamo Bay, gdzie w 2006 r. – po zamknięciu palcówki w Bukareszcie – trafiła część więźniów.

Zobacz materiał Associated Press:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AADf-8h04ng[/youtube]

as

Categories: Wideo, Wydarzenia

Comments

 1. hA
  hA 10 grudnia, 2011, 06:56

  bylo a nie jest nie pisze sie w rejestr…ladni wywiadowcy co lapia po nie w czasie…

  Reply this comment
 2. Niezalezny
  Niezalezny 10 grudnia, 2011, 19:09

  A co jest z takimi samymi wiezieniami w bylej Polsce (nie Ludowej)? Wtedy podajze Prezydentem byl nijaki Kwasniewski.

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 10 grudnia, 2011, 22:24

   no i co z tego ze byly wiezienia? no i co z tego ze zamyka sie w wiezieniach osoby powiazane z terrorystami? ja ciesze sie z tego ze ktos zamyka w lesie swirow ktorzy juto moga wysadzic w powietrze moja rodzine. niech sie ciesza ze to charlie nie jest odpowiedzialny za wiezniow wtedy na pewno dostaliby play station etc.
   niezalezny co to za ujma na honorze kraju takiego jak polska bez wzgledu kto jest prezydentem czy premierem zeby wiezic w nim terrorystow? no chyba ze rozchodzi sie o to ze wogole sie ich wiezi zamiast powiesic na pierwszym drzewie

   Reply this comment
  • yur
   yur 11 grudnia, 2011, 13:41

   „Wtedy podajze Prezydentem byl nijaki Kwasniewski.”
   Oj człowieku pogogluj zanim coś napiszesz.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*