W.Brytania. Ruszyła kampania przeciwko przestępstwom z nienawiści (WIDEO)

fot.#BetterThanThat/YouTube/screenshot

fot.#BetterThanThat/YouTube/screenshot

Ponadpartyjna grupa posłów zainicjowała w czwartek w brytyjskim parlamencie kampanię przeciwko przestępstwom motywowanym nienawiścią #BetterThanThat („Stać nas na więcej”). Popiera ją m.in. premier Theresa May i minister ds. społeczności Sajid Javid.

Swojego poparcia udzieliły także m.in. legendy brytyjskiego sportu: mający polskie korzenie trzykrotny mistrz świata w boksie Carl Froch i jedna z gwiazd angielskiej piłki nożnej Jermain Defoe.

Według oficjalnych statystyk brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office), liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wzrosła znacząco po czerwcowym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W lipcu 2016 roku odnotowano ponad 41 proc. więcej podobnych incydentów, niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy polska ambasada w Londynie podjęła interwencję w blisko 40 przypadkach. Ofiarami podobnych ataków były także inne grupy mniejszościowe oprócz Polaków, m.in. mniejszość muzułmańska i żydowska.

Jak oceniała m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych, wzrost liczby ataków mógł być związany z negatywną retoryką wobec obcokrajowców i przedstawicieli innych kultur.

Kampania została zainicjowana przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie i prowadzona jest w ramach współpracy ponad 20 organizacji reprezentujących największe mniejszości narodowe, etniczne i religijne żyjące w Wielkiej Brytanii. Blisko milionową polską społeczność reprezentuje Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Londynie.

W ramach kampanii #BetterThanThat w internecie promowane będą specjalnie nakręcone spoty wideo, przedstawiające odegrane przez aktorów sytuacje, których doświadczyły ofiary przestępstw motywowanych nienawiścią na tle narodowościowym, rasowym i religijnym. Jeden z filmów przedstawia historię Polaka.

Startowi kampanii towarzyszyły publikacje w największych brytyjskich dziennikach, m.in. „The Guardian”, „Daily Mirror” i „The Times”.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Categories: Świat, Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*