UNICEF o dzieciach uchodźczych: mamy do czynienia ze straconym pokoleniem

Obóz dla uchodźców w Chorwacji fot.Antonio Bat/EPA

Obóz dla uchodźców w Chorwacji fot.Antonio Bat/EPA

Mamy do czynienia ze straconym pokoleniem, to pokolenie kiedyś nam, dorosłym wystawi rachunek – mówi PAP dyrektor generalny UNICEF Polska Marek Krupiński, odnosząc się do sytuacji dzieci, które w grupach uchodźców przemierzają obecnie Europę.

„Przede wszystkim z relacji psychologów i specjalistów, którzy tam przebywają, wiemy, że to jest ogromna trauma – te dzieci nie mogą spać, są rozkojarzone, ciągle płaczą, boją się najmniejszego szmeru. Poza tym one są w ciągłym ruchu, przyzwyczajone są do niepewności, niestabilności. To jest coś, co bardzo źle wpływa na rozwój dziecka” – powiedział Krupiński.

„To jest pokolenie, które kiedyś nam, dorosłym wystawi rachunek, a myślę tu przede wszystkim o politykach, którzy powinni podjąć zdecydowane działania, żeby ten konflikt zażegnać” – dodał.

Jak podkreślił Krupiński, szef główny UNICEF Anthony Lake mówił już wielokrotnie, że w obecnej sytuacji mamy do czynienia z jednym – lub więcej – straconym pokoleniem. „To są tragiczne dane. Dlatego zawsze apelujemy do polityków o podjęcie stosownych decyzji, aby ten konflikt zażegnać, aby zastopować tę falę emigrantów” – powiedział dyrektor UNICEF-u.(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*