Szalone lata 60-te wracają

Dzisiejsza premiera pierwszego odcinka piątego sezonu serialu „Mad Men” to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń telewizyjnych tego sezonu. To jednak nie tylko wydarzenie na skalę krajową. Amerykański serial o pionierach branży reklamowej jest transmitowany w 71 krajach na całym świecie. Biorąc pod uwagę ogromną konkurencję na rynku produkcji telewizyjnych, warto wziąć Mad Menów pod lupę i zastanowić się jaka jest recepta na prawdziwy, Hollywoodzki sukces.

fot. wiki commons/ Twórca serialu Mad Men - Matthew Weiner.

Termin mad men ukuto w latach 50-tych XX wieku. Odnosił się on do rekinów jeszcze wtedy raczkującej branży reklamowej, rezydujących na nowojorskiej Madison Avenue.

Stacja AMC wyemitowała Serial „Mad Men” po raz pierwszy 17 lipca 2007 roku. Od tamtego czasu historia pionierów branży reklamowej zgromadziła przed telewizorami miliony widzów. Premierowy odcinek czwartego sezonu oglądała rekordowa liczba 2,92 mln widzów.

Dziś, Don Draper powraca. Tytułowy bohater serialu, w którego rolę wcielił się Jon Hamm, to wspaniała postać, wokół której producenci show stworzyli niebanalny spektakl przedstawiający okrutne realia lat 60-tych w Ameryce.

Nad sukcesem serialu „Mad Men” debatują niemal wszyscy. Linda Stasi z The New York Post uważa, że serial stacji AMC uzależnia, ponieważ jest absolutnie nieprzewidywalny i dwuznaczny. Krytyków zachwyca wierność historyczna oraz wizualne dopracowanie szczegółów.

Zobacz: Rozdano nagrody Emmy

Niekwestionowaną zaletą Hollywoodzkiej produkcji jest także jej wielowątkowość i szkatułkowa budowa. Wśród najważniejszych wątków przewijających się przez cztery dotychczas wyprodukowane sezony znajdują się kwestie związane z cudzołóstwem, seksizmem, alkoholizmem, rasizmem, kontrkulturą i paleniem papierosów.

Patrząc z współczesnej perspektywy, zanurzenie się w rzeczywistości, w której żony pracowników agencji reklamowych nie pracują, są znudzone, nieustannie zdradzane i zawsze wyglądają nienagannie, może być dla widza niepokojące, a zarazem fascynujące. Serial „Mad Men” porusza kwestie dyskryminacji rasowej i płciowej. Kobiety Mad Menów są prawie zawsze na przegranej pozycji.

O dzisiejszym premierowym odcinku piątej serii serialu „Mad Men” wiadomo bardzo niewiele. Matthew Weiner potwierdził jedynie, że akcja będzie rozgrywać się w roku 1966, co sprawi, że kontekst historyczny produkcji zostanie mocno wyeksponowany.

Premiera piątego sezonu „Mad Men” w niedzielę 25 marca, o godzinie 9 czasu wschodniego na kanale AMC.

AS

Zobacz wideo promujące 5. sezon serialu Mad Men:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=FAlG2cguqd4

Categories: Kultura, Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*