Studenci przepytywani ze znajomości dorobku rapera Jay-Z

Na taki zaszczyt może liczyć niewielu hip hopowców. Jay-Z doczekał się wyróżnienia ze strony środowiska akademickiego. Wykładowca waszyngtońskiego uniwersytetu GeorgeTown postanowił poświęcić amerykańskiemu raperowi cały kurs na swojej szacownej uczelni.

fot. wiki commons/ Profesor Dyson uważa, że 42 letni raper jest amerykańską ikoną doskonałości

W ramach przedmiotu poświęconego wyłącznie twórczości rapera Jay-Z studenci będą analizować przede wszystkim warstwę tekstową jego utworów. Autor przedsięwzięcia, profesor Michael Eric Dyson twierdzi, że teksty Jay-Z można analizować jak najlepszego sortu literaturę.

Profesor Dyson podkreśla, że teksty rapera, w których jednym z głównych motywów są ubrania skrojone na miarę, luksusowe samochody i kobiety, we wspaniały sposób odzwierciedlają zjawiska obecne w amerykańskim społeczeństwie. Zdaniem wykładowcy to znakomity materiał na zajęcia akademickie.

Przedmiot stworzony przez profesora Dysona nazywa się „Sociology of Hip Hop: Jay-Z”.

Wielu postronnych komentatorów ze zdziwieniem spogląda na poczynania członka kadry jednego z najlepszych w kraju uniwersytetów. Georgetown University to w końcu waszyngtońska placówka katolicka z tradycjami, prowadzona przez zakon jezuitów. Plasuje się na 22. miejscu na liście najlepszych uczelni wyższych w USA.

Profesor Dyson odpiera zarzuty sceptyków i wytacza argument trudny do podważenia: utwory hip hopowe mierzą się z tematami szczególnie ważnymi dla współczesnej socjologii, takimi jak tożsamość płciowa, seksualność, kapitalizm czy nierówności społeczne.

To nie pierwsze tego typu dokonanie profesora Dysona. Jest on już autorem kursu poświęconego tragicznie zmarłemu w 1996 roku raperowi Tupacowi.

Zobacz: Lady Gaga wchodzi na uniwersytety

Nie pozostaje nic innego jak życzyć studentom powodzenia i jak najlepszych ocen na zajęciach.

AS

Zobacz wideo z udziałem profesora Dysona:

Categories: Wideo, Wydarzenia