Sawicki: prezydent nawoływał do zgody, a nie miał dla mnie czasu

fot.PAP

fot.PAP

Prezydent Andrzej Duda, w odróżnieniu od poprzedników, ani na dożynkach w Częstochowie, ani w Spale nie zaprosił mnie na rozmowę o rolnictwie, potraktował mnie jak zwyczajnego konkurenta politycznego, a przecież nawoływał do budowania zgody i porozumienia – mówi PAP minister rolnictwa Marek Sawicki.

„Byłem na wielu dożynkach prezydenckich i z prezydentem Lechem Kaczyńskim, i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Każdy z tych prezydentów miał czas – godzinę, półtorej podyskutować o rolnictwie, dowiedzieć się czegoś, co aktualnie w rolnictwie jest najistotniejsze, najbardziej potrzebne, gdzie jest potrzebna pomoc pana prezydenta. Pan prezydent Duda ani w Częstochowie, ani w Spale nawet jednym słowem nie zająknął się, nie zaprosił na rozmowę” – powiedział PAP Sawicki poproszony o ustosunkowanie się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas dożynek w Spale nt. unijnej pomocy dla polskich rolników.

I podkreślił: „Jestem zdumiony tym, że pan prezydent Duda czerpie informacje o rolnictwie od bardzo słabych doradców, którzy tak naprawdę na rolnictwie się nie znają”.

Wyjaśnił, że unijna pomoc związana była z wysokością kwot mlecznych, a Niemcy i Francja miały je znacznie wyższe niż Polska. Dodał, że gdyby przy podziale opartym tylko i wyłącznie o kryteria związane z trudnościami rynkowymi, Polsce przypadłoby niewiele ponad 22 mln euro z puli 420 mln euro. Jak tłumaczył, dodatkowo uwzględniono 20 proc. „wagi” związanej z rosyjskim embargiem, suszą i kryzysem na rynku trzody chlewnej, dzięki czemu dostaliśmy prawie 29 mln euro. Jest to piąta pozycja do wielkości, mimo, że Polska jest szóstym państwem pod względem wielkości w UE – wskazał Sawicki.

„Składałem wcześniej wniosek na wyłączenie suszy z podziału środków rynkowych i stworzenie specjalnego funduszu dla państw poszkodowanych tą klęską. Ten wniosek nie spotkał się z pozytywną akceptacją Komisji, ale także uzyskał za małe poparcie innych ministrów. Co prawda kilkunastu opowiedziało się za nami, ale poza Węgrami cała Grupa Wyszehradzka nie poparła Polski ws. trudności suszowych” – zaznaczył minister.

Poinformował, że kilka dni temu rozmawiał z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. „Będziemy jeszcze raz składali projekt pomocy suszowej ze środków marginesu budżetowego dla Polski, Austrii i Rumunii. Komisarz Hogan obiecał osobiste zaangażowanie się w tej sprawie” – podkreślił Sawicki.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Comments

 1. LJB
  LJB 10 czerwca, 2016, 05:38

  Jest Pan raczej niewiarygodny.

  Reply this comment
 2. roman
  roman 10 czerwca, 2016, 12:05

  Dziwne, ze M.Sawicki nie wie takich prostych spraw. Wizyte u prezydenta trzeba najpierw uzgodnic z nadprezydentem J.Kaczynskim.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*