Psycholog: w upały unikajmy podejmowania trudnych decyzji

fot.PAP

fot.PAP

W upały unikajmy podejmowania trudnych decyzji, bo nasz mózg nie ma na to energii – radzi psycholog Artur Król. Jeśli myślimy o tym, by zmienić pracę, to lepiej odłożyć taką decyzję – mówi. Przez wysokie temperatury stajemy się też bardziej agresywni, częściej reagujemy frustracją i irytacją.

 

W upały, jak mówi PAP psycholog, „podejmujemy dużo gorsze decyzje, dlatego staramy się ich wręcz unikać”. Jeśli jednak już musimy je podjąć – dodaje – to robimy to szybciej, prościej, a więc też zwykle gorzej. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg nie ma na to energii i skupia się na tym, by zachować równowagę naszego ciała, by lepiej funkcjonowało.

W taką pogodę stajemy się też bardziej agresywni. „Mamy dużo większą szansę reagować frustracją i irytacją, a nawet wręcz fizyczną agresją” – mówi psycholog. Jak dodaje, z analizy treści doniesień sportowych wynika, że nawet redaktorzy sportowi w zależności od tego, jaka jest temperatura, używają mniej lub bardziej agresywnego języka. „Im wyższa temperatura, tym bardziej negatywne opinie, negatywna ocena” – precyzuje.

Psycholog podkreśla, że w przypadku każdego zawodu wysoka temperatura będzie ograniczała skuteczność i wydajność. „Czy to w pracy fizycznej, czy intelektualnej będziemy pracowali gorzej, wolniej, nieskutecznie, warto tutaj unikać podejmowania ważnych decyzji, warto byłoby je opóźnić” – mówi.

„Jeśli myślimy o tym, by na przykład zmienić pracę, to lepiej nie podejmować tej decyzji w taką pogodę, tylko poczekać, bo może się okazać, że taka pogoda niezbyt dobrze na to wpływa” – radzi.

Psycholog zastrzega jednak, że słońce ma dobroczynny wpływ na nasz nastrój. „Jeśli wystawimy się na słońce przynajmniej na pół godziny, to automatycznie będziemy się czuli lepiej, nasz nastrój będzie ulegał poprawie” – mówi.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: psycholog, Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*