Prezydent w orędziu: życzę, byśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą (ZOBACZ WIDEO)

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent Andrzej Duda życzył w noworocznym orędziu, by Polacy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą. Możemy się różnić, lecz musimy ze sobą rozmawiać – mówił. Oświadczył też, że władza zwierzchnia należy do narodu, a prawo powinno być tworzone z obywatelami i dla nich.

W czwartkowy, sylwestrowy wieczór w transmitowanym przez telewizję orędziu prezydent szczególne życzenia złożył m.in. rodzinom, matkom, przedsiębiorcom, ludziom kultury, czy sportowcom. Życzył wszystkim, by Polska, w niespokojnych czasach, „pozostawał obszarem pokoju i bezpieczeństwa”. Zapewnił też, że będzie prowadził aktywną politykę zagraniczną, broniąc politycznych i gospodarczych interesów Rzeczypospolitej.

„Jako prezydent Polski życzę wszystkim moim rodakom, wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, abyśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą. Łączy nas kultura, język, a przede wszystkim miłość do ojczyzny. Łączy nas historia: w przyszłym roku będziemy obchodzić 1050-lecie chrztu Polski, wydarzenia, które w dużej mierze ukształtowało nasz naród. Naród miłujący wolność, waleczny, dumny, a jednocześnie tolerancyjny wobec innych nacji i innych wyznań” – mówił prezydent.

Zaznaczył, że „władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu”. „Dlatego uważam, że prawo w Rzeczypospolitej powinno być tworzone z obywatelami, a przede wszystkim dla obywateli” – mówił. „Wszyscy pragniemy, by Polska była krajem spokoju i dobrobytu, państwem silnym i bezpiecznym. Mamy wspólne cele i dążenia, choć różne poglądy. Żyjemy jednak w demokracji, a swoboda wypowiedzi to jedna z jej wielu zalet. Możemy różnić się w opiniach, lecz musimy ze sobą rozmawiać, słuchając i szanując się nawzajem” – apelował Duda.

Złożył życzenia polskim rodzinom i matkom, na których – jak ocenił – „spoczywa największy ciężar i największa odpowiedzialność za to, jakie będą przyszłe pokolenia”.

Prezydent przekazał życzenia także przedsiębiorcom. „Swoim codziennym trudem przyczyniacie się państwo do budowania dobrobytu całego społeczeństwa. Filarem naszej gospodarki są przecież małe i średnie firmy, często rodzinne, tworzone wysiłkiem kilku pokoleń, dynamiczne i innowacyjne. Obowiązkiem władz jest kształtowanie przyjaznych warunków dla rodzimych przedsiębiorców i zagwarantowanie im równych szans w rywalizacji ze światowymi potentatami” – mówił.

„W ten wieczór kieruję swoje myśli także ku rodakom o długim stażu pracy. Wiem, że czekają państwo na sprawiedliwy system emerytalny, w którym każdy rozstrzygnie, kiedy chce zakończyć swoją zawodową drogę. Uważam, że tę niezwykle ważną decyzję należy powierzyć obywatelom. Należy ufać mądrości Polaków” – powiedział prezydent.

„Polska to nasz rodzinny dom. Chciałbym, aby nasza wspólnota obejmowała coraz liczniejszych Polaków wracających do ojczyzny. Mam nadzieję, że władze państwowe i samorządowe zadbają o to, by owe powroty były łatwiejsze, mniej uciążliwe. Wierzę także, że poprawa perspektyw w Polsce skłoni do powrotu tych, którzy wyjechali w ostatnich latach na Zachód”.

Andrzej Duda życzył, aby „we współczesnym, niespokojnym świecie nasz kraj pozostawał obszarem pokoju i bezpieczeństwa”. „Jako głowa państwa i najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam, że będę dążył do zwiększenia naszego potencjału obronnego” – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że w świecie liczą się ci, którzy dobitnie przedstawiają swoje cele i śmiało je realizują. „Nadal więc będę prowadził aktywną politykę zagraniczną, broniąc politycznych i gospodarczych interesów Rzeczypospolitej, broniąc jej wizerunku i dobrego imienia na świecie oraz dbając o przebywających za granicą Polaków” – oświadczył.

W nadchodzącym roku prezydent życzył także wielu inspiracji ludziom kultury, szczególnie tym, którzy poprzez literaturę, muzykę, sztukę rozsławiają Polskę w świecie, wielu wspaniałych odkryć polskim naukowcom oraz sukcesów sportowcom, których czekają w 2016 roku igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro i piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji.

„Wszystkim Polakom – w ojczyźnie i poza jej granicami – gorąco życzę, by spełnili wszystkie swoje marzenia. Aby uwierzyli w siebie, aby popatrzyli w przyszłość z optymizmem. Życzę spokojnego, szczęśliwego, owocnego i dobrego Nowego Roku!” – zakończył. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska, Wideo

Comments

 1. pg
  pg 31 grudnia, 2015, 22:49

  Wspolnota – ale tylko taka jaka nam sie podoba. Innej wspolnoty nie wolno.

  Reply this comment
 2. Michal
  Michal 1 stycznia, 2016, 10:06

  Marionetka kaczynskiego ma laczyc ludzi najpierw niech przestanie lamac prawo i konstytucje i uniewinniac przestepcow

  Reply this comment
 3. Vici
  Vici 2 stycznia, 2016, 10:15

  wstyd wielki, kiedy się patrzy na tego człowieka tak fałszywego, że kopiąc polską wolność i demokrację, ośmiela się „życzyć” pokoju i wspólnoty.
  To jakiś horror. Nie wstyd wam, Polacy z Chicago?

  Reply this comment
 4. Pawel
  Pawel 2 stycznia, 2016, 14:29

  Ci co na niego glosowali jakos nic nie komentuja chyba im wstyd

  Reply this comment
 5. chicagol
  chicagol 3 stycznia, 2016, 17:18

  Szkoda ze obcy ludzie z za oceanu mogą ingerować w losy Polski

  Reply this comment
  • Vici
   Vici 5 stycznia, 2016, 06:37

   Szkoda, że nie mogą ingerować. To by może tego obecnego horroru w Polsce teraz nie było.
   Część np. węgierskich polityków już nie ma prawa wjazdu do USA. Przynajmniej tyle

   Reply this comment
 6. Normals
  Normals 3 stycznia, 2016, 17:50

  I co polonusy ,pisalem przed wyborami ,ze Duda to dramat dla Polski?Ktos jeszcze wierzy w te jego brednie?On jedno mowi a w nocy z Kaczynskim demontuja Polske i to do takiego stanu ,ze juz nie tylko w Polsce oburzaja sie profesorowie prawa ,sedziowie ,dziennikarze ,ludzie kultury i sztuki i zwykli obywatele ale juz caly swiat niedowierza w to co w Polsce wyprawia PIS a Unia Europejska rozwaza nawet odebranie Polsce glosu w parlamencie europejskim.Brawo ,sluchajcie dalej bredni pseudo dziennikarki na uslugach PIS -Lucji Sliwy.

  Reply this comment
 7. tomek
  tomek 7 stycznia, 2016, 17:38
 8. Kamil
  Kamil 10 stycznia, 2016, 01:55

  Cale Chicago głosowało za pisiorami a teraz pretensje do calego swiata.

  Reply this comment
 9. Jan
  Jan 15 marca, 2016, 00:01

  Prezydent? chyba dla Rydzyka albo egzekutywy kościelnej

  Reply this comment
 10. Yankes
  Yankes 18 marca, 2016, 02:03

  W wolnej Polsce mielismy czterech prezydentow -P.Kaczynski odszedl tragicznie, tak wiec P.Walesa ,P.Kwasniewski,P.Komorowski – Pan prezydent Duda nie ma agenturalnej przeszlosci, wykonuje swoja prace trzezwy nie kradnie Jak na Polski cyrk duzo zalet Pozdrawiam Rodakow

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*