"Głupi i grubi Polacy". Konsulat interweniuje ws. obraźliwego filmu

„W ‘tłusty wtorek’ każdy jest Polakiem. Czyli jest gruby i głupi” – to jedno ze stwierdzeń, jakie padają w zamieszczonym na portalu YouTube filmie o pączkach i Polakach w miasteczku Hamtramck w stanie Michigan. Natychmiastowego usunięcia filmu zażądał Konsulat RP w Chicago.

W liście wysłanym w piątek do administratora serwisu przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Chicago domagają się usunięcia nagrania z sieci.

http://youtu.be/fss2mq5LxGg

Autorzy listu podkreślają, że w filmie autorstwa Johna Kerfoota, padają słowa obraźliwe dla Polaków, będące jawnym przykładem dyskryminacji polskiej grupy etnicznej ze względu na pochodzenie.

Film będący parodią reklamy stanu Michigan zamieszczony został także przez Kerfoota na stronie internetowej notsopuremichigan.com. W półtoraminutowym nagraniu autor wyśmiewa tradycję „Tłustego wtorku” oraz mieszkających w Hamtramck polskich imigrantów.

„W ‘Tłusty wtorek’ każdy jest Polakiem. Czyli jest gruby i głupi. (…)Mieszkańcy Hamtramck to dobrzy ludzie, to ciężko pracujący Polacy. I choć niektórzy wyglądają jak Zombie w tym brzydkim i szarym mieście czują się jak u siebie w domu”

„Wielu ludzi na całym świecie i w pięknym stanie Michigan w ‘Tłusty wtorek” będzie świętowało otyłość. Ale w Hamtramck to tylko kolejny, zwykły dzień dla tych Polaczków (w oryg. Polacks)”.

 

Oto oryginalna treść listu wysłanego do administratora portalu YouTube przez polski konsulat w Chicago:

 

Dear YouTube Administrator,

I need to draw your attention to the “Pure Michigan: Fat Tuesday” film by John Kerfoot, published by on February 11th 2013 (http://www.youtube.com/watch?v=fss2mq5LxGg&feature=youtube_gdata_player). The film contains offensive remarks regarding the Polish community of Hamtramck, Michigan. The expressions used in the film such as “On that day, everybody is Polish, which means they are all fat and stupid” are derogatory and promote hatred against members of the Polish ethnic minority.

Also, the author of the “Pure Michigan: Fat Tuesday” material uses the word “Polack”, which in the contemporary English language, is a derogatory reference to a person of Polish descent. In the Longman Dictionary of Contemporary English the word is defined in the following way: “AmE taboo a very offensive word for someone from Poland”.

In YouTube Community Guidelines, one can find the following point: “We encourage free speech and defend everyone’s right to express unpopular points of view. But we don’t permit hate speech (speech which attacks or demeans a group based on race or ethnic origin, religion, disability, gender, age, veteran status, and sexual orientation/gender identity).”

The above mentioned “Pure Michigan: Fat Tuesday” material is a clear example of attacking a group based on race or ethnic origin, that violates the Community Guidelines

Please, remove the film.

Sincerely,

Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Jeden z linków odsyłających do filmów został już zablokowany. Nagranie wciąż dostępnej jest w innym miejscu na YouTube oraz na stronie notsopuremichigan.com.

inf. wł.

 

Categories: Wideo, Wydarzenia

Comments

 1. petent
  petent 16 lutego, 2013, 16:38

  Smutne, że Amerykanie od lat przyzwyczajają nas do swoich „żartów”.
  Protestować jak proponuje konsulat, podpisywać, słać do zwierzchników J.Kerfoota i nie zasypywać gruszek w popiele. Nie udawać, że nas to nie dotyczy.

  Reply this comment
 2. tbs
  tbs 16 lutego, 2013, 21:47

  Dla rownowagi klip o „madrosci” amerykanow. http://www.youtube.com/watch?v=nYmTEmUYj_8

  Reply this comment
 3. zketrzynski
  zketrzynski 17 lutego, 2013, 15:27

  czy nie mozna sie posmiac z g Amerykanina, ktory tworzy pierdoly!!!!
  w Wy od razu chcecie interwncji Konsulatu

  Reply this comment
 4. Optymista
  Optymista 17 lutego, 2013, 22:56

  Nie to miałem na myśli, jakoś nigdy nie przepadałem za żadną partią w Polsce,tam nie mieszkam tam nie głosuję, chodzilo mi tylko o to, że tutaj mamy poniżej 8 % i to jest wina czarnego. Tak ukazują to nasze media nie rozumiejąc, kto ten kryzys rozpoczął,i jaki zasięg on posiada, nikt nie jest w stanie być magikiem wygrać wybory i uczynić cud. Bezrobocie tak tutaj jak i w Europie nie poprawi się drastycznie dopóki burżuje nie przeniosą fabryk z Chin, to będzie długi i bolesny proces dla średniej klasy i biedniejszych. Tak nawiasem modły jeszcze nikomu nie zaszkodziły, chociaż ja lubię stąpać po ziemi, Twoje linki bruzda bardzo ciekawe, o to chodzi żeby widzieć dwie strony. Żadna partia nie jest idealna ale z demokratami mam więcej wspólnego, nie jestem bogaty, nie przeszkadza mi, że ktoś kocha tą samą płeć ja mam rodzinę. Nie rozumiem dlaczego komuś zabraniać tego co sami nie robimy, albo narzucać wiarę lub personalne decyzje których my nie akceptujemy.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*