Krastew: Rosja chce przekonać Ukraińców, że nikt za nich nie umrze, ani nie zapłaci (WIDEO)

Krastew: Rosja chce przekonać Ukraińców, że nikt za nich nie umrze, ani nie zapłaci (WIDEO)

Rosja stara się przekonać Ukraińców, że nie tylko nikt nie będzie za nich umierał, ale też najprawdopodobniej nikt nie będzie za nich płacił – ocenił w rozmowie z PAP bułgarski politolog Iwan Krastew, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii.

Mija rok od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Donbasie – 13 kwietnia 2014 r. władze ukraińskie ogłosiły rozpoczęcie akcji antyterrorystycznej z użyciem sił zbrojnych wymierzonej przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.

Krastew w rozmowie z PAP podkreślił, że presja, pod jaką znajduje się Ukraina związana jest nie tylko z trudną sytuacją militarną, ale również finansową.

Jak mówił, częścią strategii rosyjskiej – m.in. wobec Ukrainy – jest jej duża nieprzewidywalność. „Nie sądzę, że Rosja jest szczególnie zainteresowana tym obszarem (na terytorium Ukrainy – PAP), który aktualnie kontroluje, bo jego strategiczne znaczenie budzi wątpliwości. Rosja jest zdecydowanie bardziej zainteresowana wywieraniem wpływu na całą Ukrainę, co oczywiście nie oznacza podboju całej Ukrainy” – powiedział PAP ekspert.

„Nie wierzę, że Rosji chodzi o podbój całej Ukrainy. Rosja stara się obecnie eskalować konflikt po to, aby po pierwsze – przekonać Zachód, że nie ma wielu opcji, jeśli chodzi o wschodnią Ukrainę i powinien pójść na ugodę z Moskwą. Po drugie, Rosja chce przekonać Ukraińców do tego, że nie tylko nikt nie będzie za nich umierał, ale też najprawdopodobniej nikt nie będzie za nich płacił” – zaznaczył Krastew.(PAP)

fot.Alexander Ermochenko/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco, Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*