Kair. Amerykańscy studenci uwolnieni

Sąd w Egipcie wydał decyzję o uwolnieniu trzech amerykańskich studentów oskarżonych o udział w trwających od sześciu dni protestach w Kairze i obrzucaniem koktajlami Mołotowa egipskich sił bezpieczeństwa.

fot.Egyptian TV/ Młodych Amerykanów zatrzymanych w Kairze pokazała lokalna telewizja

19-letni Derrick Sweeney i Gregory Porter oraz 21-lenti Luke Gates oskarżeni byli o rzucanie bomb zapalających w siły bezpieczeństwa z dachu uniwersytetu na Placu Tahrir. Amerykańcy studenci przebywali w Kairze w ramach programu uniwersyteckiej wymiany.

Rodziny nazywają wiadomości o uwolnieniu studentów najwspanialszym prezentem na Święto Dziękczynienia. Amerykański konsul w Kairze Roberto Powers w obawie o bezpieczeństwo studentów, i przez wzgląd na rozpowszechnienie ich wizerunków w mediach,  doradzał im jak najszybszy powrót do kraju.

Czytaj: Amerykańscy studenci zatrzymani w Kairze

Drew Harper, znajomy Amerykanów z Nowego Jorku od trzech miesięcy przebywający w Kairze, twierdzi, że tymczasowe władze egipskie chcą obarczyć za akty przemocy obcokrajowców i bezpodstawnie oskarżyli Amerykanów. Studenci zaprzeczali, że znalezione przy nich przedmioty, w tym butelka benzyny, należały do nich.

Protestujący w Egipcie domagają się natychmiastowego zakończenia wojskowych rządów i oddanie władzy w ręce wybranej w wyborach władzy. Tymczasem w świetle zamieszek minister spraw wewnętrznych el-Essawi zaproponował przełożenie na późniejszy termin zaplanowanych na 28 listopada wyborów parlamentarnych. Rada wojskowa utrzymuje, że wybory odbędą się zgodnie z planem.

Według najnowszych doniesień w starciach zginęło już 38 osób.

Posłuchaj rozmowy stacji CNN z matką jednego z aresztowanych Amerykanów, Joy Sweeney:

as

Categories: Wideo, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*