Gubernator Arizony atakuje prezydenta Obamę

Prezydencie Obama, w Arizonie nikomu nie jest do śmiechu” – tymi słowami gubernator stanu Arizona odpowiedziała Barackowi Obamie, który kilka dni temu żartował z restrykcyjnych przepisów wymierzonych w nielegalnych imigrantów, jakie Jan Brewer podpisała kilkanaście dni temu. Gubernator przystąpiła do kontrataku i opłaciła nagranie wideo, które opublikowano w sieci.

W oparciu o nie policjanci będą mieli prawo zażądać dokumentów poświadczających legalność pobytu w USA. Początkowa wersja ustawy zakładała, ze stróże prawa będą mogli legitymować każdą osobę wobec której będzie istniało „uzasadnione podejrzenie”, że jest nielegalnym imigrantem. W praktyce mogło to prowadzić do kontroli w oparciu o rasę czy język, co byłoby dyskryminacją. Ustawa została złagodzona i o status imigracyjny pytane będą osoby zatrzymane za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa.Jan Brewer wylicza w nim wskaźniki przestępczości, z jaką każdego dnia Arizona boryka się z powodu nielegalnych przybyszów zza południowej granicy: porwania czy handel narkotykami. Gubernator mówi, że Arizona robi to, co należy do obowiązków rządu federalnego, a prezydent z tego żartuje. „Prezydencie Obama, nieszczelne granice to nie powód do żartów. Nikt w Arizonie się nie śmieje. Zrób co do ciebie należy i zabezpiecz nasze granice” – konkluduje Jan Brewre, odnosząc się do spotkania prezydenta z dziennikarzami, który żartował na temat nowych przepisów uchwalonych przez władze Arizony.

Rygorystyczne przepisy wywołały falę protestów w całych Stanach Zjednoczonych. Ostro skrytykował je m.in. prezydent Barack Obama.

Władze stanu Arizona podkreślają, że nie mogą już dużej bezczynnie obserwować fali nielegalnej imigracji przetaczającej się przez ich stan dlatego przystąpiły do działania.

Większość Amerykanów pozytywnie ocenia decyzję Jan Brewer. W sondażu przeprowadzonym przez New York Times i stację CBS 51 proc. ankietowanych uznało, że nowe regulację nie idą za daleko, a 9 proc. uważa nawet, że powinny pójść dalej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NLgZ1LWLlko[/youtube]

MNP (LA Times, inf.wł.)

 

Categories: Wideo, Wydarzenia

Comments

  1. PGR Jackowo
    PGR Jackowo 9 maja, 2010, 21:20

    Jak deportowac 12 milionow nielegalnych ? (niektore zrodla podaja liczbe 22 mln) Ile to bedzie kosztowac i jak dlugo trwac? Przeciez to utopia. Ten problem trzeba szybko i kompleksowo rozwiazac, nie dla nielegalnych, ale glownie dla Ameryki i jej mieszkancow. Czy zamiast szukac nierealnego rozwiazanie nie lepiej stworzyc sciezke do legalizacji, przeciez mozna tak napisac ustawe zeby wszyscy byli zadowoleni. Czasem mozna odniesc wrazenie, ze niektorzy i tez niestety nasi rodacy-katolicy najchetniej utworzyliby obozy koncentracyjne dla nielegalnych jak w czsie II wojny swiatowej. Ludzie skad w was tyle nienawisci i jadu? Wszyscy sa tutaj dlatego, ze chcieli lepszego zycia, i to legalni sa winni temu, ze prawo jest dziurawe i mamy rzesze nielegalnych.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*