Ekspert: w sprawach zagranicznych prezydent wróci do polityki L.Kaczyńskiego

fot.PAP

fot.PAP

W sprawach zagranicznych prezydent Andrzej Duda powróci zapewne do polityki Lecha Kaczyńskiego, czyli intensyfikacji kontaktów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz szukania zbieżnych interesów m.in. w polityce energetycznej – mówi PAP publicysta Mateusz Matyszkowicz.

W poniedziałek został przedstawiony kalendarz pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy. Z pierwszą wizytą 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, prezydent pojedzie do Estonii; 28 sierpnia odwiedzi Berlin, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel; 15 września będzie w Londynie i spotka się z premierem Davidem Cameronem; pod koniec września w Nowym Jorku spotka się z prezydentem Barackiem Obamą.

„W polskim systemie konstytucyjnym prezydent nie kieruje polityką zagraniczną państwa, trudno więc mówić, aby wybór Andrzeja Dudy na prezydenta był jakimś przełomem w polskiej polityce zagranicznej” – mówi redaktor naczelny kwartalnika „Fronda Lux”.

Wśród ważnych zapowiedzi Andrzeja Dudy Matyszkowicz wymienił „powrót do aktywnej polskiej polityki w Europie Środkowej i Wschodniej, wizje sojuszu od Bałtyku do Morza Czarnego, powrót do pewnych federacyjnych wizji w Europie Środkowej”.

„To oczywiście są bardzo stare pomysły wysuwane w Polsce od początku XX wieku (…). Co ważne, w przypadku Andrzeja Dudy, to powrót tak naprawdę do polityki Lecha Kaczyńskiego” – mówi.

W ocenie Matyszkowicza „ustępujący już rząd, zwłaszcza kiedy sprawami zagranicznymi kierował Radosław Sikorski, świadomie od tej aktywnej polityki w Europie Środkowej się odcinał”.

„Sikorski definiował to jako odejście od polityki jagiellońskiej na rzecz piastowskiej, czyli +zrezygnujmy z ambicji wschodnich na rzecz budowania silniejszych sojuszy zachodnich oraz opierania się na własnej sile+” – mówi. „Ale pamiętajmy, że wydarzenia na Ukrainie, coraz bardziej napięta sytuacja w państwach kaukaskich, czy rosnące zagrożenie państw bałtyckich sprawiają, że polska polityka będzie musiała być tu aktywna” – dodaje.

„Prawdopodobnie Andrzej Duda będzie dążył do powtórzenia modelu Lecha Kaczyńskiego, czyli intensyfikacji kontaktów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz szukania zbieżnych interesów, chociażby we wspólnej polityce energetycznej” – ocenia Matyszkowicz.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*