Ekspert o zaangażowaniu NATO w regionie: Duda musi się wykazać elastycznością

fot.PAP

fot.PAP

Zwiększenie obecności wojsk NATO w naszym regionie zależy m.in. od tych państw Sojuszu, które są mniej zainteresowane aktywną polityką militarną w Europie Środkowej; Andrzej Duda będzie musiał wykazać się tutaj dość dużą elastycznością – mówi publicysta Mateusz Matyszkowicz.

 

Przez najbliższy rok będziemy przekonywać sojuszników do zwiększenia obecności NATO w naszym regionie i zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa, aby atak na tę część Sojuszu stał się niewyobrażalny – powiedział PAP w wywiadzie prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski. W 2016 roku w Warszawie odbędzie się szczyt NATO.

Pogłębienie zaangażowania NATO w Europie Środkowo-Wschodniej to, według redaktora naczelnego kwartalnika „Fronda Lux” Mateusza Matyszkowicza, ważny element w polityce zagranicznej nowego prezydenta. „Stąd propozycja Newport Plus, czyli wzmocnienia obecności wojsk NATO-wskich na terenie państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym zwłaszcza baz – głównie amerykańskich – na terenie Polski” – mówi.

„Czy to mu się uda, będzie zależało także od tego, jak zachowają się inne państwa NATO, także te z Europy Południowej, czy z zachodniej flanki UE, które są mniej zainteresowane aktywną polityką militarną w Europie Środkowej” – ocenia publicysta. Jego zdaniem Andrzej Duda „będzie musiał wykazać się tutaj dość dużą elastycznością”.

„Kryzys wokół solidarnego przyjmowania imigrantów w Europie pokazał, że istnieje związek pomiędzy gotowością Polski do przyjmowania pewnych ciężarów ze strony państw zachodnich, a ich wsparciem dla polskich interesów w polityce środkowo-europejskiej i wschodnio-europejskiej” – mówi.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*