Czworonożni funkcjonariusze, czyli jak szkolone są psy policyjne

Czworonożni funkcjonariusze, czyli jak szkolone są psy policyjne

Tropienia śladów ludzkich, wyszukiwania narkotyków oraz materiałów wybuchowych uczą się psy w podwarszawskich Sułkowicach. PAP była z kamerą w jedynym w Polsce ośrodku tresury psów policyjnych. Kurs trwa około 4 miesięcy. Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do 3 lat.

„W czasie kursu psy są uczone m.in. posłuszeństwa, ustalania hierarchii, pokonywania przeszkód oraz specjalizacji, czyli tropienia śladów ludzkich, ćwiczeń obrończych czy wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych czy zwłok ludzkich” – opowiada PAP podinspektor Mariusz Prokopczyk z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

W ramach doboru psów sprawdza się m.in. czy nie boją się strzałów, śliskiej powierzchni, czy umieją współpracować z obcymi osobami.

Zakład Kynologii Policyjnej zlokalizowany jest w Sułkowicach, ok. 30 kilometrów od Warszawy. Zajmuje powierzchnię ok. 38 ha. Obecnie jest jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury psów służbowych policji.

Najliczniejszą kategorię tresowanych tam psów stanowią psy patrolowo-tropiące. Psy te mogą być wykorzystywane m.in. do działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń, przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu, zasadzki. Stanowią pomoc przy zatrzymywaniu osób, pilnowaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi.

Kolejną ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które tresowane są do wyszukiwania zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych.

Ćwiczenia z psami odbywają się nie tylko w Sułkowicach, ale też w miejscach użyteczności publicznej, np. na lotnisku, a także w obiektach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Sejm, Senat, sądy, dworce kolejowe i autobusowe, metro, czy szkoły. Psy przyzwyczajają się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, a przede wszystkim do pracy w zmiennych warunkach.

Uczestnikami kursów organizowanych w Sułkowicach obok policjantów są także funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Miejskich, Straży Pożarnej oraz pracownicy warszawskiego metra i GOPR.(PAP)

fot.PAP

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*