Biedroń: samorządy są gotowe na przyjęcie uchodźców

fot.PAP

fot.PAP

Dla rozwoju naszych miast potrzebni są mieszkańcy i nieważne, czy to będą czystej krwi Polacy, czy czystej krwi Syryjczycy – mówi PAP prezydent Słupska Robert Biedroń i zaprasza do słupskich szkół uchodźców, żeby uczniowie skonfrontowali się z osobami obcymi kulturowo.

 

„Dzisiaj myślę, że świat otwiera szeroko oczy, bo świat kojarzy Polskę z Lechem Wałęsą, Solidarnością, pięknym zrywem ludzkiej solidarności, braku egoizmu, szukania tego, co nas łączy, a nie dzieli. Mam wrażenie, że my tej lekcji do końca nie odrobiliśmy, że to zagrożenie, które widzimy, jest przejaskrawione. Chciałbym przypomnieć, że Polska przyjęła 100 tysięcy Czeczenów i oni znaleźli u nas dom, schronienie bez żadnego uszczerbku dla naszego państwa. Jestem przekonany, że większość z nas ich nawet nie zauważyła” – powiedział PAP Biedroń.

Prezydent Słupska uważa, że w dyskusji o tym, czy i w jakiej formie Polska ma przyjąć u siebie uchodźców, stosowane są argumenty, które nie przystają do rzeczywistości. „Rozmawiamy o maksymalnie 10-12 tysiącach uchodźców i robimy z tego wielkie larum. Naprawdę trzeba ważyć proporcje. Te proporcje w tej panice i histerii są całkowicie zachwiane” – ocenił.

„Oczywiście ubolewam, że rząd przed wyborami nie podejmuje odważnych decyzji. Warto byłoby podjąć odważną decyzję, przeciąć te spekulacje, tym bardziej, że samorządy są na to gotowe i deklarują przyjęcie uchodźców” – dodał.

„My wiemy, że dla rozwoju naszych miast potrzebni są mieszkańcy i nieważne, czy to będą czystej krwi Polacy, czy czystej krwi Syryjczycy, czy ktokolwiek inny. Dzisiaj nasze szkoły, zakłady pracy potrzebują uczniów i pracowników. Polska potrzebuje trzech milionów osób, żeby nie dotknął nas kryzys demograficzny i żeby ktoś zarabiał na nasze przyszłe emerytury” – przekonuje.

Zdaniem Biedronia sami Polacy jako naród i społeczeństwo nie uzupełnią szybko dziury demograficznej. „Po prostu nie urodzi się tyle dzieci, żeby nadgonić te trzy miliony. I potrzebujemy tej różnorodności: my, w samorządach, to wiemy. Szkoda, że ci wyżej tego nadal nie rozumieją” – nadmienił.

„Słupsk zaprasza. I to poza kwestiami humanitarnymi, które są nadrzędne. Dyskusja o tej kwestii humanitarnej, że musimy przyjąć tych ludzi, jest dla mnie czymś niezrozumiałym. My ich po prostu potrzebujemy z powodów ekonomicznych” – zadeklarował.

Jak wyjaśnił, w ostatnich 10 latach w słupskich szkołach ubyło 11 tysięcy dzieci, a struktura organizacyjna oświaty w mieście niewiele się zmieniła i przy znacznie mniejszej liczbie uczniów koszty utrzymania infrastruktury edukacyjnej są podobne jak dekadę temu.

„Podobnie jest z zakładami pracy: przychodzą do mnie przedsiębiorcy i mówią: +chcielibyśmy zatrudnić cieśli, murarzy, inżynierów, specjalistów i niestety ich nie mamy, bo oni wszyscy wyjeżdżają albo na Zachód, albo do dużych metropolii+. Jako odpowiedzialny włodarz miasta muszę stworzyć takie warunki, w których te przedsiębiorstwa będą się rozwijały, bo one zostawiają podatki i kreują miejsca pracy, podobnie jak we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech i innych krajach zachodniej Europy, a także w USA i Kanadzie czy pozostałych rozwiniętych państwach. Dzięki imigrantom nasza gospodarka będzie się rozwijała” – argumentował.

Zaznaczył, że przy obecnie pojawiających się liczbach uchodźców, których miałaby przyjąć Polska można założyć, że statystycznie w każdej z 2,5 tysiąca gmin znalazłaby się jedna rodzina. „O czym, my w ogóle mówimy? Sorry, ale w Słupsku, Gdańsku, Gdyni, Sopocie i nawet mniejszych miejscowościach taka jedna rodzina zniknie w tej masie mieszkańców, w ogóle to będzie niezauważalne. Przyjęcie jednej rodziny to nie jest żaden problem logistyczny” – uważa.

„Trzeba podejmować czasami trudne decyzje. I ja też płacę za to, co mówię. Za to, co powiedziałem zapłacę wielką cenę: +hejtu+ przeciwko mnie będzie mnóstwo. Łatwiej byłoby uderzyć w te tony ksenofobiczne, bo to się dzisiaj sprzedaje. Dziś niestety wiele osób uważa, że powinniśmy się zamknąć w naszych czterech ścianach i nie otwierać drzwi dla uchodźców. Ale ja wiem, że tego nie mogę robić” – podkreślił.

„To jest konieczność dziejowa. My musimy podjąć takie decyzje. To się kiedyś zwróci, kiedyś ludzie zrozumieją, że nie ma się czego bać” – dodał.

Poinformował też, że do słupskich szkół zaproszeni zostali uchodźcy i imigranci oraz przedstawiciele organizacji, które się nimi opiekują.

„W każdej słupskiej szkole pojawią się uchodźcy, żeby uczniowie i nauczyciele mogli się z nimi skonfrontować, żeby mogli z nimi porozmawiać, żeby mogli ich poznać, żeby mogli zobaczyć, w jakich uprzedzeniach i stereotypach żyjemy wobec tych osób. To są często ludzie, którzy nie są nam w ogóle obcy kulturowo. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak często jesteśmy do siebie bardzo podobni, tylko gdzieś mamy zakodowany wizerunek terrorysty i taliba. I z tym trzeba walczyć” – powiedział. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*