Ambasador RP w Londynie dla PAP o atakach na Polaków w Irlandii Północnej

fot.Paul Mcerlane/EPA

fot.Paul Mcerlane/EPA

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z wieloma atakami na Polaków – były to ataki słowne, ale też zaczepki, rzucanie kamieniami w okna domów czy poniżanie w miejscu pracy – mówi PAP ambasador RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Witold Sobków.

Ambasador interweniował w tej sprawie i – jak mówi – otrzymał od z Belfastu zapewnienia, że władze zrobią wszystko, aby zapobiec takim incydentom w przyszłości.

Niemal 150 ataków skierowanych przeciwko Polakom zanotowała północnoirlandzka policja (PSNI) w ciągu 12 miesięcy do marca tego roku. Rok wcześniej takich incydentów było zaledwie 39.

Ambasador Sobków przebywał w tym tygodniu z dwudniową wizytą w Belfaście. Rozmawiał z wicepremierem Martinem McGuinnessem i ministrem sprawiedliwości Davidem Fordem. Spotkał się też z burmistrzem miasta Arderem Carsonem oraz z polskimi obywatelami poszkodowanymi w atakach o charakterze rasistowskim oraz przedstawicielami północnoirlandzkiej Polonii.

Polski dyplomata wezwał północnoirlandzkie władze do bardziej skoordynowanej akcji zwalczania przestępczości na tle rasowym i narodowościowym, a także tamtejszą Polonię do lepszej integracji z lokalną społecznością. Przedstawiciele rządu zapewnili go, że niebawem przedstawione zostaną konkretne zalecenia, które po konsultacjach przyjmą formę strategii w zakresie równości rasowej.

Ambasador spotkał się również z przedstawicielami policji, którzy zapewnili o podejmowanych staraniach w celu zapobiegania tego typu przestępczości skierowanej wobec Polaków, jak również innych grup narodowościowych.

W Irlandii Północnej mieszka około 20-30 tys. Polaków.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja, Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*