Z nowym rokiem nowe audyty

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

Operacja Szybkie Uderzenie (ang. Operation Quick Strike) w 2013 r. była walentynkowym prezentem od krajowej Administracji Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA) dla przemysłu transportowego. Początkowa faza tej akcji polegała na dokładniejszej analizie firm autobusowych i autokarowych. Rezultatem było zamknięcie wielu przedsiębiorstw, które nie przestrzegały obowiązujących przepisów.

Głównym celem kontroli były firmy, które według FMCSA stanowiły zagrożenie na drogach. Indykatorem były punkty CSA (Compliance, Safety, Accountability) w trzech z siedmiu podstawowych filarów tego systemu. Jeżeli w kategorii niebezpiecznej jazdy został przekroczony próg 85 punktów, wówczas wskaźniki godzin jazdy oraz ilości wypadków – automatycznie znajdowały się na celowniku agencji.

Od 2013 r. upłynęło trochę czasu i FMCSA rozszerzyła operację Szybkie Uderzenie również na operatorów ciężarówek. Jednakże doświadczenia zdobyte w poprzednich latach wymusiły pewne zmiany, które nieznacznie złagodziły poprzednie kryteria.

Obecnie firma transportowa wysokiego ryzyka to taka, która przekroczyła próg 90 punktów w co najmniej jednym z trzech opisanych wcześniej filarów CSA. Dodatkowo przewoźnik musi być na tym poziomie w przynajmniej dwóch z trzech wspomnianych kategorii przez ostatnie dwa miesiące.

Reasumując: FMCSA kompletnie zmienia sposób, w jaki będą przeprowadzane audyty. Agencja wprowadza na szczeblu federalnym i stanowym wzmożone techniki śledcze (Enhanced Investigative Techniques, EIT). Przykładowo w przeszłości FMCSA dzwoniąc do biura firmy i informując o zbliżającym się audycie angażowało tylko jedną osobę – właściciela firmy lub kogoś z administracji. Jeżeli życzyła sobie sprawdzić coroczne inspekcje ciężarówek, wystarczyło dostarczyć odpowiednią dokumentację, inspektor odznaczył to w swoim protokole i sprawdzał kolejne punkty.

Aktualnie sprawdzający zagłębia się bardziej w struktury przedsiębiorstwa, przeprowadzając wywiady z księgowością, działem sprzedaży, czy nawet sprawdzając media społecznościowe. Nigdy wcześniej podczas audytów nie brano pod uwagę punktów karnych CSA dotyczących niebezpiecznej jazdy. Teraz będą rozpatrywane wszystkie mandaty za przekroczenia szybkości, jazdę w zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu i inne mniejsze wykroczenia.

Od 18 grudnia tego roku w komercyjnych ciężarówkach będą obowiązkowe elektroniczne książki pokładowe, tzw. E-logs. Wszystkie informacje pochodzące z tego urządzenia będą również brane pod uwagę.

FMCSA rozpatruje również wprowadzenie nowego systemu oceniającego stan firmy poddawanej audytowi, która do tej pory była oceniana w stopniach: satysfakcjonujący, warunkowy, niesatysfakcjonujący. Nowy system ma mieć tylko jedno kryterium odbiegające od standardu: ocena „niezdolny” (ang. unfit) będzie oznaczać, że firma będzie zmuszona do poprawy albo do zakończenia działalności. Nowy system nosi nazwę Safety Fitness Determination (SFD).

Porządek w dokumentach i ciągłe szkolenia personelu to warunki, które pozwolą wam prowadzić firmę transportową z mniejszym stresem i przetrwać niejeden audyt.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*