Świąteczny problem z lawetami

Świąteczny problem z lawetami

Aby dzisiejszy temat artykułu był kompletnie zrozumiały, musimy na początek wyjaśnić termin „chassis”, czyli laweta. Otóż jest to metalowa rama na kołach, na którą specjalne dźwigi nakładają kontenery. Kontener jest następnie solidnie mocowany do tej ramy – podstawy i razem stanowią całość, która wygląda jak typowa przyczepa do osiemnastokołowca.

Wielu z naszych klientów zajmuje się przewożeniem kontenerów z węzłów kolejowych do hurtowni czy zakładów produkcyjnych i to właśnie z myślą o nich poruszamy ten temat.

Już od paru tygodni wiele firm transportowych przygotowuje się do wyjątkowego zatoru w Stanach Zjednoczonych. Będzie on spowodowany niewystarczająca liczbą lawet w okresie zbliżających się okresów świątecznych. Porty w Savannah w stanie Georgia, w Nowym Jorku, New Jersey i Los Angeles spodziewają się rekordowej liczby towarów, które dostarczane są w kontenerach z całego świata. Jednak już wiadomo, że będzie problem z ich przewozem, gdyż liczba lawet jakimi dysponują porty, jest niewystarczająca.

Do roku 2009 wszystkie lawety były własnością wielkich firm zarządzających portami, ale w wyniku wielu problemów z utrzymaniem całej floty w odpowiednim stanie technicznym, zostały one odsprzedane prywatnym firmom leasingowym.

Ponieważ kompanie leasingowe dysponowały wieloma typami lawet, firmy transportowe wypożyczające je, zwracając sprzęt, musiały niejednokrotnie jeździć w różne miejsca. Wszystko to to znacznie wydłużało czas. A jeżeli laweta nie została zwrócona na czas przez firmę transportową, nakładano karę. Wielu z nich uznawało, że lepiej jest zapłacić karę i przetrzymać ją niż niepotrzebnie marnować czas.

Porty z Nowym Jorku i New Jersey z dniem pierwszego czerwca planowały stworzyć „grey chassis pool”, czyli rezerwę lawet, które mogłyby być wypożyczane. Jednak brak porozumienia co do tego, kto miałby tym zarządzać i przede wszystkim, kto byłyby odpowiedzialny za konserwację sprzętu, spowodował, że pomysł spalił na panewce.

Według „Wall Street Journal” trzy kompanie trzymają w rękach niemal całą flotę lawet w USA i Kanadzie (około 677 tys.): TRAC Intermodal, Direct ChassisLink Inc. i Flexi-Van Leasing Inc.
Koszt wypożyczenia waha się w granicach od 17 dol. Do 25 dol. za dzień.

Panowie trokerzy! Musicie liczyć się z problemem poszukiwania lawet. Matematyka nie kłamie. Ostatnie dane wskazują na wzrost liczby lawet o 2,7 proc., a kontenerów o 11 procent.  A do rozpoczęcia sezonu pozostało dwa miesiące.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS!

fot.Panoha/Wikipedia

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*