Sprawdź systemy hamulcowe

Sprawdź systemy hamulcowe

Począwszy od 6 września, wszystkie uprawnione agencje drogowe w Ameryce Północnej będą przeprowadzały siedmiodniową inspekcje systemów hamulcowych.

Inspekcje te zostały zapoczątkowane przez agencję CVSA (ang. Commercial Vehicle Safety Alliance) i weszły na stałe w życie jako Tydzień Bezpiecznych Hamulców (ang. Break Safety Week).

Organizacja zapewnia, że coroczne sprawdzanie hamulców przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach na całym kontynencie. Dodają, że podczas zeszłorocznej operacji Airbreaks – International Roadcheck 2014, największa liczba przewinień prowadzących do zawieszenia ciągnika w pracy dotyczyła właśnie hamulców (42,2 proc.).

Jeżeli w przyszłym tygodniu kierowca zostanie zatrzymany, to podczas inspekcji na pewno zostanie sprawdzony układ hamulcowy prowadzonego przez niego pojazdu. Inspektorzy będą szukali części obluzowanych bądź już zagubionych, przecieków, czy to powietrznych, czy też płynu, zużytych klocków i bębnów hamulcowych oraz innych komponentów zagrażających prawidłowemu funkcjonowaniu systemu.

W kabinie należy zwracać uwagę na tablice rozdzielczą czy nie pali się lampka informująca o złej pracy systemu ABS (ang. Antilock Breaking System). Wszystkie części układu, które powinny być prawidłowo wyregulowane, zostaną sprawdzone i wymierzone. Jeżeli inspekcja wykaże jakieś usterki, wówczas nastąpi natychmiastowe wykluczenie pojazdu z ruchu (ang. out of service).

Dodatkowo może zostać przeprowadzona inspekcja na poziomie pierwszym (ang. Level -1 inspection). W niektórych regionach kraju wydział transportu, czyli DOT (ang. Department of Transportation) będzie testował pojazdy na maszynie w skrócie zwanej PBBT (ang. Performance-Based Brake Testing). Są to rolki, na które wjeżdża cały skład. Maszyna ta oblicza skuteczność każdego z hamulców i podaje wyniki w procentach. Minimum skuteczności wymagane przez przepisy federalne to 43,5 procent.

W 2014 roku 13 305 pojazdów zostało poddanych inspekcji, z czego 2 162 zostało zatrzymanych – OOS (out of service). Aż 10,4 proc. z zatrzymanych mogło uniknąć kary, gdyż ich defektem były niewyregulowane hamulce. Operacja ta zajmuje nie więcej niż 10 minut i każdy z doświadczonych kierowców wie, jak to zrobić.

Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi i przypominamy o inspekcji przed każdym wyjazdem!

All About Trucks

fot.cav78au/pixabay.com

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*