Roadcheck 2015, czyli kontroli czas

Roadcheck 2015, czyli kontroli czas

No i przyszedł czas na kolejne podsumowanie corocznej akcji DOT, przeprowadzanej przez CVSA (Comercial Vehicle Safety Alliance), w tym roku pod hasłem: północno- amerykańska kontrola drogowa, czyli Roadcheck 2015.

W wyniku inspekcji na poziomie pierwszym nie dopuszczono do ruchu 21,6 proc. pojazdów ze ogółem sprawdzonych 9723. Jest to wynik lepszy niż zeszłoroczny o 1,4 procent.

Również liczba kierowców zawieszonych w czynnościach zawodowych zmniejszyła się o 0,4 procent z 4 proc. w 2014 do 3,6 proc. obecnie.

Można zaobserwować, że nacisk DOT na poprawę bezpieczeństwa drogowego przynosi skutki. Od momentu, kiedy zainicjowano coroczne kontrole drogowe w 1991 r., liczba zatrzymanych pojazdów i kierowców spadła drastycznie. W wyniku pierwszej kontroli zawieszonych zostało 34,8 proc. ciężarówek i 5,6 proc. kierowców.

Potem z roku na rok był balans pomiędzy stagnacją i poprawa tego wyniku.

CVSA podało również liczbę mandatów za brak niezapiętych pasów bezpieczeństwa. Tutaj również zanotowano spadek z 825 w 2014 do 777 obecnie.

W tym roku położono szczególny nacisk na weryfikacje zabezpieczenia ładunków. I chociaż na tym polu również zanotowano poprawę, to jednak nałożonych zostało 2439 kar.

Ogółem suma ze wszystkich przeprowadzonych inspekcji, w których pojazd został wyłączony z serwisu również zmalała do 17,5 procent z ubiegłorocznych 18,7 procent.

Jeśli liczby podane powyżej są pocieszające, to według CVSA ilość kar za niezapięte pasy jest nie do przyjęcia. Są to punkty karne, które w 100 procentach mogły być uniknione.

W tym roku zostało przeprowadzonych ponad 69 tys. inspekcji, z których 45 tys. to inspekcje na poziomie pierwszym.

Podsumowując akcję dyrektor CVSA William Schaefer stwierdził, że firmy transportowe generalnie poprawiły stan techniczny i serwis pojazdów, a i dbałość kierowców o przepisy nie pozostaje w tyle.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy cała załoga ALL ABOUT TRUCKS!

fot.CVSA

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*