Pracodawco, zadbaj o zdrowie twojego kierowcy

fot.Veronica538/Wikipedia

fot.Veronica538/Wikipedia

Począwszy od maja 2014 r., kiedy to wprowadzono nowy system badań medycznych dla kierowców CDL, ponad 150 tys. z nich zostało zmuszonych do opuszczenia sektora transportowego w wyniku stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie zawodu kierowcy zawodowego.

Wielu ekspertów uważa, że Stany Zjednoczone nie mają problemu z brakiem kierowców, ale z utrzymaniem fachowej kadry w zawodzie. Według znawców dziedziny, pracodawcy powinni kłaść większy nacisk na zdrowie, a nie tylko kusić do cięższej pracy bonusami. Biorąc pod uwagę jak skomplikowana, długa i kosztowna jest rekrutacja jednego kierowcy, zdrowy rozsądek podpowiada, że lepiej jest zatrzymać kierowcę, już dla nas pracującego, niż szukać lub kształcić nowego.

Potrzebne są lata, by z żółtodzioba zrobić profesjonalistę, ale te same lata mogą, i z reguły odciskają piętno na zdrowiu kierowcy. Dlatego też firmy transportowe powinny podać pomocną dłoń tym kierowcom, którzy mając problemy ze zdrowiem i nie mogą wykonywać zawodu.

Idealnym rozwiązaniem byłby program, w ramach którego kierowcy byliby ponownie poddawani badaniom lekarskim oraz zasugerowano by im plan poprawy kondycji. Na przykład zatrudnienie trenera, który pracowałby z nimi nad dietą i zestawami ćwiczeń. Gdyby takie kroki zostały podjęte zaraz po zatrudnieniu pracownika, pewne jest, że liczba wykluczeń ze względu na zdrowie byłaby znacznie mniejsza. Kierowca, widząc że ma wsparcie ze strony pracodawcy, bardziej by się starał. Wiele sondażowych badań potwierdza, że kierowcy na równi cenią sobie zarobki, czas spędzony w domu, jak i podejście firmy.

Na koniec przypominamy, że od 20 kwietnia będą obowiązywały nowe formularze badania medycznego. Medical Examination Report Form oraz Medical Examiner’s Certificate Form. Wprowadzenie nowych formularzy spowodowane jest potrzebą szybszego elektronicznego przekazywania danych. Według obecnych przepisów kierowca po badaniu medycznym ma obowiązek mieć przy sobie kartę medyczną przez kolejnych 15 dni.

W ciągu dwóch tygodni wyniki badań powinny się znaleźć w bazie danych DOT. Radzimy jednak, aby karty medycznej się nie pozbywać i zachować ją aż do następnego badania. W wielu przypadkach uchroni to was przed niepotrzebnymi kłopotami.

4 czerwca w Harper College odbędzie się coroczne SEMINARIUM DOT. Będzie możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu CSA, audytów DOT , ubezpieczeń i wielu innych zagadnień, kluczowych dla waszego biznesu. Po szczegóły odsyłamy na nasza stronę www.Allabouttrucks.us i zapraszamy.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*