Operacja „Tydzień Bezpiecznego Kierowcy”

fot.Commercial Vehicle Safety Alliance/Facebook

fot.Commercial Vehicle Safety Alliance/Facebook

Każdego roku w październiku Związek Bezpieczeństwa Pojazdów Komercyjnych (Commercial Vehicle Safety Alliance, CVSA) wychodzi na amerykańskie drogi z inicjatywą „Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy”. Jest to jedna z nielicznych akcji przeprowadzanych przez tę agencję, której celem są nie tylko zawodowi kierowcy, ale również kierowcy samochodów osobowych.

Wszystkie służby drogowe Ameryki Północnej jednoczą siły i zwiększą liczbę kontroli na autostradach na całym kontynencie. Przewodnim tematem będzie edukacja kierowców (zarówno zawodowców, jak i kierowców osobówek) w zakresie bezpiecznej jazdy. Akcja rozpocznie się 16 października, a zakończy w sobotę 22 października.

Według CVSA program „Tydzień Bezpiecznego Kierowcy” powstał po to, aby zredukować liczbę wypadków z udziałem ciężarówek, autobusów i samochodów osobowych (a co za tym idzie ilość rannych oraz ofiar śmiertelnych) spowodowanych brawurą i bezmyślnością kierowców. Przez cały tydzień policja będzie zwracać uwagę na zbyt szybką jazdę, niezapięte pasy, nieostrożną jazdę (np. używanie telefonu komórkowego), nieprzestrzeganie znaków drogowych, jazdę w zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu, nieprawidłowe zmiany pasa ruchu itp.

Podczas zeszłorocznej akcji zatrzymano ponad 21 tys. ciężarówek i osobówek, i przeprowadzono ponad 19 tys. inspekcji drogowych. Pierwsza piątka najczęstszych wykroczeń, za które można było otrzymać mandat bądź ostrzeżenie to:
– przekroczenie dozwolonej szybkości
– niezapięte pasy bezpieczeństwa
– zbyt duża waga, zbyt duży rozmiar ładunków
– nieprzestrzeganie znaków i sygnałów drogowych
– używanie telefonu komórkowego podczas jazdy.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*