Odcinek 59. System ESP obowiązkowy w ciężarówkach i autobusach

Odcinek 59. System ESP obowiązkowy w ciężarówkach i autobusach

Zapewne większości zawodowych kierowców z Chicago i okolic nie jest obcy zjazd z autostrady 290 na ulice Lake i North Avenue. Jest tam ograniczenie prędkości do 20 mil na godzinę, bo rampa biegnie ostro w dół i do tego skręca gwałtownie pod kontem 90 stopni. Ciężko dotrzeć do statystyk, ale przeciętnie co parę tygodni znajduje się jakiś kierowca ciężarówki ignorujący wspomniany zakaz przekraczania szybkości i kończy podróż na dole rampy, ale niestety na boku albo na dachu.

Trzeciego czerwca NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) ogłosiło, że zostały sfinalizowane przepisy dotyczące ESC – Electronic Stability Control dla ciężarówek i dużych autobusów. ESC jest systemem, który zapobiega wywracaniu się pojazdów na zakrętach bądź podczas gwałtownych manewrów.

Wiadomość została ogłoszona przez szefa Departamentu Transportu Anthony’ego Foxa, który powiedział: „ESC odniósł sukces – jest technologią, która już ratuje życie ludzkie w samochodach osobowych i lekkich ciężarówkach. Wymóg montowania ESC w ciężarówkach i dużych autobusach zwiększy bezpieczeństwo na drogach nie tylko dla zawodowych kierowców, ale również dla wszystkich użytkowników dróg”.

Szacuje się, że dzięki tej technologii będziemy mogli uniknąć 49 wypadków śmiertelnych rocznie. NHTSA proponowało wdrożyć ESC dla dużych pojazdów dostawczych już w 2011 roku. Jednakże dopiero od 2012 zajęto się sprawą na poważnie. W akcję włączyła się jedna z największych firm produkujących systemy bezpieczeństwa dla komercyjnych pojazdów – Bendix.

„Wierzymy, że ESC jest jedynym w swoim rodzaju systemem, niemającym konkurencji pod względem bezpieczeństwa, wyników i wartości. Widzimy również, że biznes transportowy akceptuje tę technologię i wiemy, że jest to kolejny ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa drogowego” – stwierdził dyrektor Bendixu Fred Andersky.

Ostateczne przepisy będą nakazywały montowanie systemu ESC w ciężarówkach i autobusach powyżej 26 tysięcy funtów, a w życie wejdą dwa lata od daty zatwierdzenia ostatecznej wersji (dla autobusów po trzech, czterech latach w zależności od wagi). Przewiduje się, że oprócz tego, iż będzie ratował życie, system ESC zapobiegnie 1759 wypadkom i 649 uszkodzeniom ciała.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy załoga All About Trucks

fot.U.S. Air Force photo/Brad Kimberly – USAF photo gallery /Wikipedia

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*