Odcinek 52. Gotowi do kontroli?

Odcinek 52. Gotowi do kontroli?

Jeżeli twoja ciężarówka nie jest w idealnym stanie technicznym, to najwyższa pora, aby o to zadbać. CVSA (Commercial Vehicle Safety Alliance) ogłosiło, że tegoroczne inspekcje w ramach Road check for North American truck and bus safety inspections odbędą się w dniach od 2–4 czerwca.

W tym roku inspektorzy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku będą zwracali szczególną uwagę na zabezpieczenia ładunków. Dlatego odpowiednia ilość zamków (load locks) i dobre niepoprzecierane pasy zabezpieczające dla platform to idealna inwestycja. Tym bardziej, że ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy przygotowuje się do czerwcowej trzydniowej akcji. Poprzednio, w 2014 roku, sprawdzili ponad 73 500 pojazdów.

Wiadomo, że jest sześć poziomów inspekcji, ale najczęstsza, jaka się przydarza, to inspekcja na poziomie pierwszym – Level 1 inspection. Przypomnijmy pokrótce, na czym ona polega i co obejmuje, tak aby każdy z was wiedział, czego można się spodziewać.

Przed rozpoczęciem inspekcji oficer zawsze informuje, którą z nich będzie przeprowadzał. Jeżeli będzie to wspomniana inspekcja na poziomie pierwszym, zajmie ona od 30 minut do godziny. Sprawdzane będą dokumenty kierowcy i pojazd.

Od kierowcy wymaga się następujących dokumentów:
– prawo jazdy z odpowiednią kategoria do prowadzonego pojazdu dostawczego
– karta medyczna
– log book – dziennik zapisu pracy – z dnia obecnego i siedmiu poprzednich
– dokumenty z corocznej inspekcji technicznej pojazdu – annual inspection
– dokumentacja dla niebezpiecznych ładunków (hazardous materials)
– zezwolenia, IRP cab card, IFTA, opłacony UCR

Kiedy następuje kontrola pojazdu, inspektor sprawdza następujące elementy:
– hamulce
– piąte koło i king ping
– układ wydechowy
– ramę pojazdu
– układ paliwowy
– świata długie, krótkie, kierunkowskazy, światła cofania, światła obrysowe (markers)
– zabezpieczenie ładunku
– mechanizm kierowniczy
– zawieszenie
– ogólnie naczepę (trailer body)
– opony
– felgi
– wycieraczki przeciwdeszczowe

Po inspekcji oficer sporządza raport, który powinien zostać dostarczony do biura firmy, w której kierowca pracuje. Firma jest zobowiązana do zachowania dokumentu przez następnych dwanaście miesięcy.

Reasumując, w większości przypadków przebieg inspekcji jest zależny od współpracy kierowcy z oficerem. Podejście kierowcy powinno być zawsze profesjonalne i grzeczne. A ciężarówka codziennie przed wyjazdem poddana przeglądowi – pre-trip inspection (DVD z pre-trip inspection dostępne jest na naszej stronie www.Allabouttrucks.us).

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy cała załoga AAT.

fot.Commercial Vehicle Safety Alliance website

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*