Odcinek 43. Będą jeszcze większe korki?

Odcinek 43. Będą jeszcze większe korki?

Każdego roku w wyniku zmarnowanego czasu i paliwa biznes transportu ciężarowego traci 27 miliardów dolarów. System autostrad będący kiedyś przedmiotem zazdrości całego świata staje się stopniowo – w wyniku wzrostu populacji i poprawy gospodarki – coraz mniej drożny.

W przeciągu następnej dekady ciężarówki powinny przewieźć ponad 80 procent wszystkich ładunków w Stanach Zjednoczonych. Niestety, autostrady, porty i stacje kolejowe w wyniku zwiększonego ruchu będą zatłoczone, na co wskazują najnowsze badania federalne.

Bez dodatkowych nakładów finansowych i lepszego planowania federalnych i stanowych zarządów możliwe jest, że 37 proc. krajowych autostrad będzie poważnie przeciążonych do roku 2040 – w porównaniu z 11 proc. z roku 2007. Ponadto, obecnie fundusze federalne (ang. federal highway fund) są dzielone pomiędzy stany nie według potrzeb, ale względem populacji. To musi ulec zmianie.

Według Anthony’ego Foxxa, sekretarza transportu, narodowy program transportu powinien zostać zreformowany. Jego zdaniem takie miejsca jak most Brent Spence łączący Ohio i Kentucky, czy most na autostradzie 5 łączący Oregon ze stanem Waszyngton, czy chociażby multimodalny węzeł komunikacyjny (ang. intermodal hub) w Chicago powinny być priorytetowymi punktami w projektach stanowych, gdyż tam pojawiają się największe spowolnienia ruchu.

Dlatego też Anthony Foxx naciskał na komisję izby niższej Kongresu ds. transportu i infrastruktury, aby przyjęto nowy i poprawiony plan finansowy dotyczący transportu. Przyjęcie planu zapobiegnie potencjalnemu spowolnieniu lub zaniechaniu projektów krytycznych dla poszczególnych stanów.

Propozycja dotyczy 6-letniego i wartego 478 miliardów dolarów planu, dzięki któremu zwiększona zostanie przepustowość autostrad. Szczegóły zostaną ujawnione w nadchodzących tygodniach. Projekt powinien być sfinansowany z jednorazowego 14-procentowego podatku od zagranicznych zarobków firm amerykańskich.

Miejmy nadzieję, że wszystkie te projekty wejdą w życie, bo na naszych autostradach coraz tłoczniej, a i o miejsce do zaparkowania coraz trudniej.

Pozdrawiamy i szerokiej drogi! Przypominamy też, że najlepszy czas na odnowienie rejestracji jest właśnie teraz, więc zapraszamy do naszego biura, do zobaczenia.

All About Trucks

fot.Larry W. Smith/EPA

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*