Odcinek 40. Przełajem przez biznes transportowy

Odcinek 40. Przełajem przez biznes transportowy

Diesel spadł do 3,1 dol.
Ceny paliwa utrzymały trend z końcówki poprzedniego roku. Raport Departamentu Energii mówi o spadku do 3,14 dolarów za galon. W porównaniu ze styczniem 2014 r. płacimy o 77,3 centa taniej. Spowodowane jest to obniżką ceny za baryłkę ropy do niecałych 50 dol., najniższej ceny od prawie sześciu lat. Analitycy mają nadzieję, że spadek cen ropy naftowej przełoży się na poprawę sytuacji gospodarczej.

Zamówienia na ciężarówki klasy 8 najwyższe od 2004 roku
W grudniu ubiegłego roku zamówienia na samochody ciężarowe klasy 8 podskoczyły do 38 proc., czyli 43 900 sztuk, zamykając rok jako drugi najlepszy w historii. Oznacza to, że w całym roku dokonano ponad 380 tys. zamówień na ciężarówki i jest to drugi wynik po roku 2004, kiedy to zamówiono ponad 390 tys. sztuk.
Przewiduje się, że wzrost ten będzie utrzymywał się przez cały 2015 rok. Poprawia się gospodarka, przybywa nowych miejsc pracy, a co za tym idzie – zwiększa się ilość ładunków. Wiele firm transportowych decyduje się na odnowienie taboru ze względów oszczędnościowych. Większość nowych ciągników, dzięki nowym technologiom, zużywa galon paliwa na 8 mil, kiedy to starsze modele, nie będąc tak ekonomicznymi, przejeżdżały na galonie 6 mil.

dziennik kris 01

Brak zmian w testach na narkotyki dla kierowców
FMCSA podało do publicznej wiadomości, że losowe badania na narkotyki (random drug testing) zostaną utrzymane w normie z lat ubiegłych, czyli 50 procent. Oznacza to, że co drugi kierowca zawodowy w 2015 roku może zostać poddany losowemu badaniu.
Firmy transportowe miały nadzieje, że w tym roku liczba obowiązkowych badań zostanie obniżona do 25 procent. Przemawiały za tym wyniki z lat poprzednich. Według oficjalnych statystyk FMCSA w latach 2011–2012 (za rok 2013 i 2014 nie ma jeszcze wyników) liczba pozytywnych testów narkotykowych wynosiła mniej niż jeden procent.
Nie wiadomo, dlaczego zdecydowano się na utrzymanie 50 procent, natomiast wszyscy wiedzą, że zmniejszenie liczby testów w znaczny sposób obniżyłoby koszty utrzymania firm transportowych. Jako przykład można podać firmę C.R.England Inc, która w 2013 roku wydała na testy narkotykowe i alkoholowe 152 tysiące dolarów. Gdyby służby musiały przetestować co czwartego, a nie co drugiego kierowcę oszczędności sięgnęłyby 76 tys. dolarów.

Samochodziarze mogą być zadowoleni
Firmy zajmujące się przewozem samochodów zanotowały rok poprzedni jako najlepszy od ośmiu lat. W 2014 zostało sprzedanych 16,5 mln nowych samochodów osobowych i lekkich ciężarówek, co poprawiło rekord z 2013 roku o 6 proc. i było najlepszym wynikiem od 2006 r. Przewiduje się, że rok 2015 będzie równie owocny. Jedynym problemem, jaki napotykają właściciele tych firm przewozowych, jest brak wykwalifikowanych kierowców. Konkurencja na dzisiejszym rynku sprawia, że wielu z nich zmieniło pracę na bardziej intratną. A jak sami właściciele mówią: ich kierowcy mogą iść do każdej pracy, ale żeby zostać kierowcą „samochodziarzem”, to trzeba się trochę poduczyć.

Życzymy szerokiej i suchej drogi wszystkim naszym zawodowym kierowcom.

All About Trucks

dziennik kris 06

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*