Odcinek 35. Jak będzie nowy rok dla transportu?

Odcinek 35. Jak będzie nowy rok dla transportu?

W ostatnim tygodniu tego roku pokusimy się o prognozy ekonomiczne na rok przyszły. Czy warto ciągle inwestować i być częścią przemysłu transportowego?

Według Jima Meila, głównego analityka ACT Research, transport w roku 2015 będzie miał się bardzo dobrze. I nie powinny temu przeszkodzić ani niedobór zawodowych kierowców, ani wysokie ceny sprzętu transportowego, ani nawet nowe, często zbyt restrykcyjne przepisy Departamentu Transportu (DOT).

Podstawę tych przewidywań stanowi fakt, że amerykańska gospodarka powoli, ale systematycznie wychodzi z recesji, której apogeum miało miejsce w 2008 roku. Główny wskaźnik wzrostu gospodarczego, czyli PKB powinien ciągle wzrastać za sprawą produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i wzrostu cen akcji na giełdach.

Dobrą wiadomością jest również ciągły spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach. Spowodowane jest to tym, że największy dostawca tego surowca, Arabia Saudyjska, chcąc wyeliminować konkurencję, która odzyskuje ropę z piachu i łupków, celowo zaniża ceny. I będzie to robiła tak długo, aż przestanie być opłacalne wydobywanie ropy tą metodą – a wiadomo, że jest to bardzo kosztowne.

W 2015 roku również eksport z Kanady ma zdecydowanie wzrosnąć. Więcej towarów oznacza więcej dochodów dla amerykańskich przewoźników.

Natomiast brak kierowców zmusza firmy transportowe do stosowania metod nietuzinkowych. Z transportu intermodalnego, czyli przewozów kontenerów koleją, korzysta coraz więcej biznesów, systematycznie się rozwijając i zajmując coraz ważniejsze miejsce w transporcie ogólnym. Prawdopodobnie rok 2015 będzie przełomowy dla tej formy transportu.

Generalnie ceny za usługi firm transportowych powinny wzrosnąć. Tym samym wynagrodzenie dla kierowców, szczególnie tych na długich dystansach, będzie wyższe. Praw rynku się nie oszuka, a podaż i popyt są ich podstawą. Dzięki mocniejszej gospodarce będzie więcej towarów, a ktoś ten towar musi przewieźć. Brak kierowców spowoduje ograniczone możliwości wyboru przewoźników, a co za tym idzie – producenci towarów będą zmuszeni do walki o tę usługę, co pociągnie za sobą wyższe ceny za przewożony towar.

Jeżeli ktoś zapytałby, czy warto otworzyć firmę transportową w nadchodzącym roku, to odpowiedź z naszej strony jest pozytywna. Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie lukratywnym okresem dla biznesu transportowego. I tego właśnie życzymy wszystkim zawodowym kierowcom i właścicielom firm transportowych!

www.allabouttrucks.us

fot.Wikipedia

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*