Odcinek 29. Skup się na jeździe, nie na telefonie

Odcinek 29. Skup się na jeździe, nie na telefonie

Jazda z rozproszoną uwagą to jeden z czynników, które najczęściej przyczyniają się do wypadków drogowych. Według National Safety Council, komisji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na drogach, do 25 procent wszystkich tragedii drogowych dochodzi z udziałem kierowców rozmawiających przez telefon komórkowy, co przekłada się na 1,4 mln wypadków i 645 tys. obrażeń ciała. Następne 200 tys. kraks to wynik wysyłania wiadomości tekstowych podczas jazdy. Corocznie 3 tys. osób traci życie na skutek rozproszonej uwagi kierowców i liczba to systematycznie rośnie.

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

Trudno dziwić się tym statystykom, skoro ponad 91 proc. Amerykanów posiada telefon komórkowy, a wysyłanie wiadomości tekstowych wzrosło w ostatnich pięciu latach o ponad 2200 procent! Jednak każdy z kierowców, a kierowca ciężarówki w szczególności, musi zdać sobie sprawę, jak niebezpieczne może być odwrócenie uwagi choćby na kilka chwil. Otóż samochód poruszający się z szybkością 55 mil na godz. (blisko 90 km/h) w przeciągu trzech sekund pokonuje dystans 250 stóp (ponad 75 m), czyli prawie długość boiska. Rozproszona uwaga może doprowadzić do ekstremalnie niebezpiecznych zachowań takich jak chociażby nadmierna prędkość, niezachowanie bezpiecznej odległości czy nieutrzymywanie się w jednym pasie jazdy.

Rzut okiem na szybkościomierz, lusterko, zegarek czy inne czytniki samochodowe może być zrobiony w sposób bezpieczny, ale to oznacza, że nie powinno to zająć więcej niż sekundę. Ostatnio wprowadzone prawo zabraniające używania telefonu komórkowego podczas jazdy (zarówno rozmów, jak i wysyłania wiadomości) ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. Jednak, aby ograniczyć bezsensowne wypadki, potrzebna jest zmiana zachowań i przyzwyczajeń kierowców.

Pomóc w tym mogą następujące informacje i wskazówki:

– Podczas jazdy nie wykonuj kilku czynności naraz
– Nie kieruj samochodem, kiedy jesteś zmęczony
– NIGDY nie wysyłaj SMS-ów i e-maili podczas jazdy. Jeżeli musisz to zrobić, zaparkuj w bezpiecznym miejscu
– Nie rozmawiaj przez telefon, kiedy prowadzisz
– Ustaw GPS, lusterko czy radio, zanim zaczniesz podróż
– Unikaj podczas jazdy takich czynności jak jedzenie, picie, czesanie się czy sięganie po jakieś przedmioty
– Zapinaj pasy. To jest ostatnia linia obrony. Pamiętaj, że pasy ratują życie

Podsumujmy: prowadząc samochód, bądź skoncentrowany, trzymaj ręce na kierownicy i miej oczy na drodze.

 

All About Trucks

 

fot.123fotosweb/pixabay.com

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*