Odcinek 25. Ubezpieczenie w górę. O ile wzrosną składki?

Odcinek 25. Ubezpieczenie w górę. O ile wzrosną składki?

Pod koniec października zostanie ogłoszone nowe prawo dotyczące minimalnej kwoty ubezpieczenia dla firm transportowych – podała Federal Motor Carrier Safety Administration (FMCSA).

W kwietniu tego roku FMCSA poinformowała, że jest w trakcie sporządzania nowych przepisów ubezpieczeniowych. A to dlatego, że obecne prawo powstało w 1985 roku i od tego czasu stawka ubezpieczenia (pomimo inflacji i rosnących z roku na rok kosztów medycznych) nie uległa zmianie.

Dla większości firm minimalny zakres ubezpieczenia zamyka się w kwocie 750 tys. dolarów, natomiast dla tych, którzy specjalizują się w niebezpiecznych ładunkach (hazard materials), kwota ta sięga miliona lub pięciu milionów dolarów, w zależności od przewożonych ładunków.

Według Roberta Hartwiga, który jest prezesem Insurance Information Institute (III), nowe minimum powinno oscylować w granicach 1,5 miliona dolarów. Ale czy podwojenie wspomnianego minimalnego zakresu ubezpieczenia nie pociągnie za sobą również podwojenia składki? Hartwig zapewnia, że składka ubezpieczeniowa nie powinna wzrosnąć więcej niż o 25 procent. Ma na to wpływ ilość roszczeń ubezpieczeniowych zamykających się w widełkach od 750 tys. do 1,5 miliona dolarów (jest ich statystycznie dużo mniej niż tych do 750 tysięcy) oraz wzrost bezpieczeństwa na amerykańskich autostradach, co z kolei przekłada się na rozmiary i częstotliwość roszczeń.

Chociaż do dziś FMCSA nie orzekła jeszcze, jaka minimalna kwota będzie wymagana, to według badań przeprowadzonych przez Volpe Transportation System Center w 2013 roku średnie szkody w poważnym wypadku z udziałem osiemnastokołowca wahały się w granicach miliona dolarów. Wnioski wyciągnijmy sami.

Pamiętajmy też, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe zwracają baczną uwagę na liczbę punktów karnych w ramach programu Compliance, Safety, Accountability (CSA). Wielokrotnie zdążało się, że stawka ubezpieczeniowa wzrastała z roku na rok o 100 procent właśnie przez CSA. Dlatego nie zapominajcie o częstych inspekcjach swoich ciężarówek i bezpiecznej, mądrej jeździe. Tego Wam życzymy. Szerokiej drogi!

All About Trucks

fot.stevepb/pixabay.com

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*