Nowe standardy w szkoleniu zawodowych kierowców

fot.ErgoSum88/Wikipedia

fot.ErgoSum88/Wikipedia

W większości firm transportowych problemem numer jeden jest brak wykwalifikowanych kierowców. Właściciele przedsiębiorstw poszukują skutecznych rozwiązań na własną rękę, niestety z umiarkowanym rezultatem. O ile gigantyczne firmy typu JB HUNT czy C.R. ENGLAND mogą sobie pozwolić na tworzenie programów przyciągających nowych kierowców, o tyle drobni przewoźnicy mają ograniczone pole finansowego działania.

Departament Transportu zauważając problem, włącza się z pomocą wprowadzając nowe przepisy z nadzieją na poprawę sytuacji. 10 listopada zostanie ogłoszona ostateczna wersja regulacji dotyczących minimalnych standardów obowiązujących w kursach dla nowych kierowców zawodowych. Przypuszczalnie skrócą one czas szkolenia, który obecnie waha się w okolicach siedmiu tygodni (w zależności od stanu) dla kandydatów na zawodowe prawo jazdy klasy A. Pozwoli to na szybsze dostarczenie na rynek pracy większej ilości zawodowców.

Jeżeli zaproponowane przepisy nie będą kolidowały z przepisami ogłoszonymi w marcu tego roku, to Federalna Administracja Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA) – wprowadzi nowy program nauczania dla kandydatów na komercyjne prawo jazdy (Commercial Driver License, CDL). Nowe regulacje będą dotyczyły nie tylko podstawowych spraw, takich jak ilość godzin spędzonych za kółkiem ciężarówki, testów czy pojazdów używanych podczas treningów, ale również kwalifikacji, jakie muszą posiadać instruktorzy.

Program nauczania ma być podzielony na dwie kategorie: nauka w klasie i na drodze. Czas, jaki uczniowie spędzą w klasie, zostanie przeznaczony na zapoznanie się z podstawową obsługą ciężarówki: deską rozdzielczą i innymi instrumentami kontroli, w jaki sposób przeprowadzać inspekcje pojazdu przed wyjazdem i po powrocie z trasy, jak prawidłowo zmieniać biegi, jak bezpiecznie cofać do drzwi przeładunkowych, jak zaczepiać i zrzucać naczepę, jak wypełniać dziennik godzin pracy itd.
Druga kategoria, jazda, to przynajmniej 30 godzin za kółkiem, z czego 10 musi być spędzonych na placu manewrowym, a 10 na publicznych drogach albo 10 tras po publicznych drogach, z których żadna nie może być krótsza niż 50 minut. Pozostałe godziny należy wykorzystać w zależności od potrzeb, decyzja należy do instruktora.

Przypominamy również, że z myślą o edukacji naszych klientów (i nie tylko) przy All About Trucks powstała klasa, w której w każdy czwartek o godzinie 18 przeprowadzane są trzygodzinne szkolenia. Obecny temat to „CSA DOT Safety Training for Trucking Companies”. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę www.Allabouttrucks.us, link Safety Training.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*