Niespodzianki dorocznej inspekcji drogowej

Niespodzianki dorocznej inspekcji drogowej

Czas biegnie nieubłaganie i do kolejnej północnoamerykańskiej inspekcji drogowej International Roadcheck, pozostało już tylko osiem tygodni. Warto więc zwrócić baczniejszą uwagę na to, jakie niespodzianki przygotowuje dla nas CVSA (The Commercial Vehicle Safety Alliance).

Można się spodziewać, że od 7 do 9 czerwca zostanie przeprowadzonych około 75 tys. inspekcji drogowych. Większość z nich to inspekcje na poziomie Level 1, czyli najbardziej dokładne, składające się z 37 punktów.

Tegoroczny temat przewodni to opony. I chociaż przegląd opon jest częścią normalnej inspekcji, to jednak tym razem inspektorzy skoncentrują się na tym aspekcie, aby zwrócić uwagę kierowców i firm transportowych na to, jak ważny jest to problem. Będą sprawdzali głębokość bieżnika i ciśnienie powietrza, czy pomiędzy oponami (tzw. bliźniakami) nie znajdują się jakieś obiekty obce, czy na powierzchni opony nie ma nacięć bądź wybrzuszeń i ogólny stan ogumienia.

W roku 2015 podczas trzech dni inspekcji 1623 kierowców i 9732 pojazdów komercyjnych zostało zawieszonych w czynnościach służbowych. Nie chcemy, aby którykolwiek z naszych czytelników znalazł się w  tegorocznej puli ukaranych, więc przybliżymy pokrótce na czym inspekcja na poziomie 1 polega.

North American Standard Inspection – LEVEL 1. Podczas tej kontroli sprawdzane są:

– prawo jazdy

– karta medyczna

– certyfikat SPE (Skill  Performance Evaluation), jeżeli wymagany

– wyniki testów na alkohol i narkotyki

– godziny pracy, log books

– DVIR (Driver Vehicle Inspection Record)

– pasy bezpieczeństwa

– system hamulcowy, system wydechowy, system zaczepowy (piąte koło i king pin), rama ciężarówki, system paliwowy, światła pojazdu (krótkie, długie, stopu, kierunkowskazy, obrysówki), układ kierowniczy, zawieszenie, opony, cała zewnętrzna powierzchnia naczepy, koła, czyli felgi i piasty, wycieraczki, zabezpieczenia ładunku, gaśnice.

Na koniec jeszcze kilka porad, zasięgniętych u weteranów amerykańskich autostrad:

– zawsze zapinaj pasy – to twoja ostatnia linia obrony

– zawsze rób inspekcję pojazdu i ładunku przed wyjazdem w trasę, ustaw i wyczyść lusterka

– zawsze stosuj się do limitów prędkości. Pamiętaj, że twoja ciężarówka może ważyć nawet 40 ton. Taka masa nie zatrzymuje się od razu po wciśnięciu pedału hamulca

– zawsze trzymaj wymaganą odległość do pojazdu jadącego przed tobą

– kiedy zmieniasz pas, nie rób tego gwałtownie i zawsze używaj kierunkowskazów

– kiedy prowadzisz, nie rozmawiaj przez telefon komórkowy. Jest to niebezpieczne i potrafi być bardzo kosztowne

– za kierownicę osiemnastokołowca zawsze wsiadaj wypoczęty i wyspany.

Jeden z oficerów DOT współpracujący z naszym biurem zawsze powtarza, że „niewiedza nie jest usprawiedliwieniem!” Dlatego, pomagając w edukacji naszej braci trokerskiej, All About Trucks wyprodukowało film szkoleniowy o tym, jak przeprowadzać inspekcję pojazdu przed wyjazdem w trasę.

4 czerwca w Harper College odbędzie się również coroczne seminarium DOT. Będzie możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu CSA, audytów DOT, ubezpieczeń i wielu innych kluczowych dla waszego biznesu zagadnień. Po szczegóły odsyłamy na naszą stronę www.Allabouttrucks.us i zapraszamy!

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers

fot.www.mdta.maryland.gov

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*