Najpopularniejsze odliczenia podatkowe dla kierowców

fot.jarmoluk/pixabay.com

fot.jarmoluk/pixabay.com

18 kwietnia jest ostatnim dniem, kiedy można składać rozliczenia podatkowe za zeszły rok. Wielu księgowych nie mających na co dzień do czynienia z małymi przedsiębiorstwami transportowymi zapomina, bądź nie wie o niektórych odliczeniach podatkowych, które pozwalają w jakimś stopniu zmniejszyć kwotę podatku.

W ostatnim tygodniu w magazynie „Overdrive” ukazał się artykuł autorstwa Jamesa Jailleta poruszający właśnie ten temat: podatki a małe przedsiębiorstwo transportowe.
Ponieważ nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie podatków, lecz uważamy, że jest to istotny temat dla naszych kolegów kierowców, pozwoliliśmy sobie przetłumaczyć część artykułu, która mówi o pięciu najpopularniejszych odliczeniach podatkowych.

Przedstawia je ekspert podatkowy i dyplomowany księgowy Dennis Bridges z Atlanty, który wśród swoich klientów ma ponad tysiąc firm zajmujących się transportem. Wszystkie poniższe przykłady zostały oszacowane według 15-procentowego progu podatkowego. Oszczędności mogą być wyższe dla firm będących w 25-procentowym progu podatkowym.

1. Wydatki na jedzenie. Kierowcy będąc w trasie mogą wydać każdego dnia do 63 dolarów. Z całej tej sumy od podatku możemy odliczyć 80 proc. (50,4 dol.). Potencjalne oszczędności to 2300 dolarów. Kierowca będący średnio w drodze sześć dni w tygodniu może odliczyć netto 15725 dol., co daje ponad 2359 dol. oszczędności na podatku.

2. Małe zakupy. „Wielu z naszych klientów uważa tę kategorię za groszową” – twierdzi Bridges – „ale wydatki na drobne akcesoria potrzebne w trasie (dzienniki pokładowe, baterie itp.), czy jakiś niedrogi sprzęt mogą w ciągu roku dać pokaźną sumę” – dodaje. Potencjalne oszczędności: 400 dolarów. Odliczając 50 dol. przez 52 tygodnie pozwoli nam zaoszczędzić na podatkach 390 dolarów.

3. Lokalne mile. Jeżeli kierowca bądź współmałżonek kierowcy wykonywali przejazdy związane z biznesem prywatnym pojazdem, koszt związany z pokonaniem tych odległości również może być odliczony. Każdy kierowca powinien notować daty, ilość mil i miejsca docelowe takich wyjazdów. Potencjalne oszczędności wynoszą 100 dolarów. Amerykański urząd skarbowy pozwala na odliczenie 54 centów za przejechaną milę. Podając 25 mil tygodniowo, możesz zredukować swój podatek o 105 dolarów.

4. Rachunek telefoniczny. „Przepisy IRS w większości wypadków mówią, że koszt telefonu i miesięcznego serwisu dla zawodowych kierowców ciężarówek może być w całości odliczony, nawet jeżeli telefon był w jakimś stopniu używany w celach prywatnych” – mówi Bridges. Potencjalne oszczędności: 200 dolarów. Jeżeli twój rachunek telefoniczny wynosi 125 dol. miesięcznie i w zeszłym roku kupiłeś nowy telefon za 200 dol., to możesz odliczyć sobie 1700 dol. – oszczędzając 255 dolarów.

5. Wydatki biurowe. „Wydatki poniesione na meble biurowe są w całości odliczane od podatku” – podpowiada Bridges. Dotyczy to biurek, krzeseł, segregatorów itp., ale też sprzętu typu laptopy i iPady. IRS pozwala na odliczenie powierzchni biurowej, ale tylko pod warunkiem, że jest wykorzystywana regularnie i wyłącznie w celach związanych z działalnością firmy. Potencjalne oszczędności to 200 dolarów. Suma, jaką IRS pozwala odliczyć, to 5 dol. za stopę kwadratową, maksymalnie do 300 stóp kwadratowych za powierzchnię biurową. Używając pokoju o powierzchni 10 stóp kwadratowych jako biura firmy transportowej i wydając w ostatnim roku 800 dol. na firmowy komputer i sprzęt biurowy możesz obniżyć swoje podatki o 195 dolarów.

Mamy nadzieję, że w tym gorącym okresie rozliczeniowym nasze sugestie się wam przydadzą.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*