Najbardziej zakorkowane autostrady w kraju

fot.Peter DaSilva/EPA

fot.Peter DaSilva/EPA

Dla nas, mieszkańców Chicago i najbliższych okolic, trudno sobie wyobrazić, że połączenie autostrad I-290 i I-90/94, szczególnie w godzinach szczytu, nie należy do najbardziej zakorkowanych miejsc na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Parę lat temu, gdy chcąc ustrzec naszych polskich kierowców przed stratą czasu i nerwów podawaliśmy ranking najbardziej zatłoczonych dróg – dominowało Chicago. Na szczęście to mało zaszczytne miejsce zostało nam odebrane przez Atlantę i na szczęście od dwóch lat plączemy się w okolicach trzeciego miejsca. Do rankingu najbardziej zakorkowanych autostrad z klasą i hukiem wskoczyła Georgia, gdyż od razu zajęła dwa miejsca w pierwszej dziesiątce – niechlubne pierwsze oraz dziewiąte.

Ranking najbardziej zakorkowanych odcinków stworzył Amerykański Instytut Badań Transportu (American Transportation Research Institute, ATRI) – instytucja zajmująca się między innymi przyczynami opóźnień dostaw ładunków drogą lądową, a co za tym idzie, odnajdująca najbardziej uciążliwe zatory drogowe w kraju. Według ATRI średnia szybkość na tych najgorszych odcinkach waha się w granicach 38 mil na godz., a podczas szczytu spada nawet do 26 mil na godzinę. Lista największych korków dla ciężarówek (The 2017 Top Truck Bottleneck List) powstała na podstawie obserwacji 250 zagrożonych miejsc na terenie całego kraju. W tym celu wykorzystano dane GPS z ponad 600 tys. ciężarówek. A oto lista:

1. I-285/I-85 „Spaghetti Junction” Atlanta
2. I-95 i droga stanowa 4, Fort Lee, N.J.
3. I-290/I-90, I-94 CHICAGO
4. I-65/I-64, I-71, Louisville, KY
5. I-71/I-75, Cincinnati OH
6. Droga stanowa 60/droga stanowa 57, Los Angeles CA
7. Droga stanowa 18/droga stanowa 167, Auburn, Wash
8. I-45/U.S. 59, Houston TX
9. I-75/I-285 north, Atlanta GA
10. I-5/I-90, Seattle, WA

Wszystkim długodystansowcom życzymy, aby w tych zaklętych rewirach marnowali jak najmniej czasu, a pozostałym kierowcom, którzy wybierają się na wakacje, aby w miarę możliwości omijali je szerokim łukiem. A jeżeli już utkniecie w jednym z takich korków, traktujcie to jako atrakcję – jesteście przecież na wakacjach!
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*