Kłopot z kartą medyczną kierowcy

fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

Kierowcy zawodowi, którzy muszą odnowić okresowe karty medyczne, z roku na rok za usługę tę muszą płacić więcej. Instytut badający przemysł transportowy (American Transportation Research Institute) przeprowadził analizy, z których wynika, że od czasu wprowadzenia wymogu, aby badania przeprowadzane były wyłącznie przez certyfikowanych lekarzy (Certified Medical Examiner, CME), ceny badań zaczęły gwałtownie wzrastać.

Lekarze wystawiający karty medyczne muszą znajdować się w specjalnym rejestrze (National Registry of Certified Medical Examiner, NRCME). Każdy z nich przechodzi specjalistyczne szkolenie, które zakończone jest egzaminem. Jednakże wnioski z sondaży są proste – kierowcy uczestniczący w tych badaniach twierdzą, że pomimo wyższych cen, które wahają się w granicach od 75 do 124 dolarów, jakość usług nie polepszyła się.

W ankiecie uczestniczyło ponad 900 kierowców, którzy stanowili przekrój całego świata transportu, od kierowców pracujących dla firm – 62,8 proc., poprzez właścicieli ciężarówek wynajmujących pojazdy do większych firm – 25,6 proc., aż po właścicieli pracujących na własną rękę – 11,6 procent.

Lekarze z kolei twierdzą, że koszty związane z odnowieniem licencji na przeprowadzanie tych specyficznych badań są przenoszone właśnie na kierowców. Niewesołą nowiną jest również to, że 15,3 proc. lekarzy zaniechało przeprowadzania badań kierowców lub zadeklarowało, że nie będzie odnawiało licencji na ich wykonywanie. Taka sytuacja doprowadzi do zmniejszenia liczby klinik, gdzie będzie można otrzymać kartkę medyczną, co z kolei automatycznie spowoduje dalszy wzrost cen.

W dalszej części sondażu dowiadujemy się również, że z 300 firm, które w nim uczestniczyły, trzy czwarte zapłaciło za badania medyczne kierowcy, zaś jedna czwarta kierowców musiała uiścić koszty z własnej kieszeni.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*