0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKierowcyJak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą

-

fot.Joost J. Bakker/Wikipedia
fot.Joost J. Bakker/Wikipedia

 

Dla małych firm transportowych kradzież ładunku ciężarówki często okazuje się finansową katastrofą, która rujnuje również dobre stosunki ze spedytorami. Firma analizująca tego typu dane, CargoNet, podaje, że w zeszłym roku średnia strat z tego tytułu wyniosła 190 tys. dolarów.

REKLAMA

Połowa właścicieli małych biznesów transportowych nie wie, jak wysokie są limity ubezpieczeń ładunków na ich polisach, a 60 proc. nie posiada odpowiednich zasobów finansowych pozwalających na wyrównanie części odszkodowania nie pokrytego przez ubezpieczyciela.

Każdy przewoźnik powinien posiadać ubezpieczenie ładunku; uczulamy jednak, aby przed zakupem zapoznać się ze szczegółami zawartymi w polisie. Często się bowiem zdarza, że chociaż sama polisa jest wysoka, to w którymś z paragrafów zawarte są wyjątki, które potem okazują się przykrymi niespodziankami. Przykładowo, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za kradzież, która nastąpiła w momencie, kiedy pojazd był pozostawiony bez nadzoru, bądź kiedy pojazd znajdował się w rejonie wysokiego ryzyka itp.

Oczywiście najlepszą metodą uniknięcia konfrontacji z kompanią ubezpieczeniową jest zapobieganie kradzieżom. Podajemy kilkanaście wskazówek, które w realny sposób pomogą w walce z tym problemem.

  1. Każda firma transportowa musi posiadać system zabezpieczania ładunków przed kradzieżą, który zawarty jest w protokole bezpieczeństwa.

  2. Zainwestuj w system blokujący traktor, np. blokady hamulców czy skrzyni biegów.

  3. Na bieżąco śledź trendy, jakie panują w światku przestępczym, aby wiedzieć, które rejony omijać i jakie towary cieszą się największym popytem wśród złodziejów. Zapoznaj się z kwartalnymi raportami sporządzonymi przez CargoNet i FreightWatch.

  4. W zabezpieczeniu naczepy pomogą wzmocnione kłódki stalowe, blokady na zaczep piątego koła, blokady na zaciski pneumatycznych przewodów hamulcowych (ISO 17712- compliant barrier seals).

  5. Szukaj rozwiązań technologicznych, które zmieszczą się w twoim budżecie. Proponujemy systemy GPS, geofencing, przekaźniki informujące o tym, że drzwi naczepy są otwierane itp.

  6. Znajdując się na terenie hurtowni czy zakładu wysyłającego dany towar, musisz stosować się do wszystkich procedur bezpieczeństwa obowiązujących na jego terenie.

  7. Nie irytuj się, kiedy osoby wysyłające towar żądają dodatkowych dowodów tożsamości. Grupy przestępcze mają swoich informatorów w firmach spedycyjnych i często wysyłają podstawionych kierowców, aby odebrali towar. Posuwają się nawet do oznakowania ciągnika i naczepy nazwą i logiem firmy, która faktycznie powinna odebrać ładunek.

  8. Przed wyjazdem z miejsca załadunku każdy kierowca musi zrobić inspekcję pojazdu, aby uniknąć ewentualnej awarii na drodze.

  9. Na miejsce załadunku zawsze stawiaj się z pełnym zbiornikiem paliwa, abyś był zdolny do przejechania pierwszych 250 mil bez zatrzymywania się. Złodzieje mogą podążać za twoją ciężarówką z nadzieją, że w pewnym momencie zrobisz postój i pozostawisz pojazd bez opieki.

  10. Zwracaj uwagę na to, czy przez dłuższy czas nie podąża za tobą ten sam samochód. Szczególnie, jeżeli siedzi w nim parę osób, a numery rejestracyjne są z innego stanu.

  11. Nie rozmawiaj z nikim o tym, co przewozisz i dokąd jedziesz. Nie publikuj tych informacji w mediach społecznościowych typu Facebook czy Twitter.

  12. Kiedy parkujesz, staraj się, aby miejsce było dobrze oświetlone, zaludnione i posiadające kamery bezpieczeństwa.

  13. Jeżeli parkujesz na dłuższy czas, staraj się znaleźć takie miejsce, aby zablokować drzwi od naczepy. Najlepiej wycofać tyłem naczepy najbliżej ściany budynku, płotu czy muru.

  14. Jeżeli mimo wszystko dojdzie do kradzieży, natychmiast zawiadom policję. Wówczas znacznie zwiększysz prawdopodobieństwo odzyskania towaru. Z danych podanych przez HaulHound wynika, że jeżeli informacja o kradzieży dotrze do odpowiednich służb w ciągu 2 godzin, szanse na odnalezienie ładunku wynoszą 50 proc., a po czterech godzinach – już tylko 25 procent.

  15. Zawsze miej przy sobie informacje odnośnie ciężarówki, abyś był w stanie w każdej chwili podać numer rejestracyjny, numer VIN, numer i kolor naczepy.

Chcąc uczulić przewoźników, na jakie towary powinni zwracać baczniejszą uwagę, podajemy listę produktów, które w 2015 roku cieszyły się największym „popytem” na czarnym rynku. Pożywienie i napoje – 24 proc., elektronika – 15 proc., sprzęt do domu i ogrodu – 12 proc., części samochodowe – 9 proc., budownictwo i przemysł – 8 proc., odzież i buty – 7 proc., metale – 7 proc., farmaceutyki – 4 proc., artykuły higieny osobistej – 4 proc., alkohol – 3 proc., tytoń – 1 proc., pozostałe – 6 proc.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

REKLAMA

2091273138 views

REKLAMA

2091273443 views

REKLAMA

2093069904 views

REKLAMA

2091273731 views

REKLAMA

2091273878 views

REKLAMA

2091274024 views