Inspekcje drogowe sprawdzą stan ogumienia

Inspekcje drogowe sprawdzą stan ogumienia

Jak już informowaliśmy parę tygodni temu, kolejna międzynarodowa inspekcja drogowa – Inernational Roadcheck Inspection – odbędzie się w dniach od 7 do 9 czerwca, czyli już za parę dni. Jak co roku przeprowadzana jest ona przez Commercial Vehicle Safety Alliance (CVSA). Tym razem największy nacisk zostanie położony na stan ogumienia.

W związku z tą wiadomością dwie największe firmy zaopatrujące firmy spedycyjne w opony, Goodyear i Bendix, zaoferowały parę pomocnych wskazówek. Sekretem dłuższej żywotności opony jest ciśnienie powietrza wewnątrz. Tak więc zarówno zbyt wysokie ciśnienie, jak i zbyt niskie, potrafią stworzyć problemy, które mogą doprowadzić np. do nieregularnego zużywania bieżnika, utraty przyczepności, czy też do nadmiernego nagrzewania opony. Goodyear rekomenduje sprawdzanie ciśnienia przynajmniej raz w tygodniu.

Według badań przeprowadzonych przez Bendix, 90 procent przypadków „wystrzelenia” opony podczas jazdy przypisywanych jest zbyt niskiemu ciśnieniu, a ponad połowa wszystkich serwisów pomocy drogowej jest kierowana właśnie do takich incydentów. Według fachowców z Bendix, systemy monitorujące ciśnienie powietrza, takie jak SmarTire TPMS, w znacznym stopniu pomagają firmom transportowym w kontrolowaniu i wyłapywaniu defektów, które mogłyby spowodować uszkodzenie ogumienia.

Również Goodyear sugeruje, by podczas codziennej inspekcji zwracać baczniejszą uwagę na opony i felgi: czy nie ma na nich nacięć, startego bieżnika, wybrzuszeń i podobnych mankamentów.

Należy pamiętać, że ustawienie zbieżności kół zarówno na przedniej osi, jak i tylnych ustrzeże nas przed nierównym zużywaniem się bieżnika. Również zakładanie opon różnych rozmiarów na tej samej osi jest niedopuszczalne. Rezultatem jest zbyt szybkie zużycie opony o mniejszym rozmiarze.

Przewiduje się, że CVSA przeprowadzi w tym roku ponad 75 tys. inspekcji i już zapowiada, że sprawdzając stan ogumienia będą robione pomiary bieżnika, ciśnienia powietrza i ogólnej kondycji opon.

Szerokiej i bezpiecznej drogi, i przede wszystkim bez inspekcji drogowych, życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers.

fot.luca ciardelli/FreeImages

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*