Czy bać się ELD? (cz. 1)

fot.www.overdriveonline.com

fot.www.overdriveonline.com

Gazety i strony internetowe związane z sektorem transportowym pełne są artykułów związanych z elektronicznymi dziennikami pokładowymi (Electronic Logging Devices, ELDs). Sprzedawcy i producenci tych urządzeń, profesjonalne magazyny, konsultanci transportu i ubezpieczyciele – każdy z nich ma swoją opinię na temat tego, czego można się spodziewać. Dla przeciętnego właściciela małej firmy transportowej ta masa wiadomości jest ciężka do przebrnięcia, a dodatkowo prawie każda z publikacji ma jakiś własny interes do sprzedania.

Mamy nadzieję że artykuł, który dzisiaj prezentujemy, rozjaśni nieco kwestie związane z elektronicznymi dziennikami pokładowymi.

1. Nie ma różnicy pomiędzy elektronicznymi dziennikami pokładowymi – NIEPRAWDA. Są dwa rodzaje dzienników pokładowych zatwierdzonych przez FMCSR – Federal Motor Carrier Safety Regulations.

• AOBRD, Automatic On-Board Recording Devices (z książki FMCSR, paragraf 395.15 )

• ELD, Electronic Logging Devices (paragraf 395.20 )

Termin „AOBRD” został zdefiniowany już w 1980 roku i oznaczał „elektryczne, elektroniczne, elektromechaniczne lub mechaniczne urządzenie zdolne do dokładnego i automatycznego rejestrowania statusu i godzin pracy kierowcy, tak jak jest to wymagane w paragrafie 395.15 FMCSR. Urządzenie musi być zsynchronizowane z pojazdem komercyjnym, stosownie do wykonywanych zadań i minimalnie powinno rejestrować godziny pracy silnika, szybkość z jaką porusza się pojazd, przejechany dystans, datę i czas”. Podsumowując, AOBRD był poprzednikiem wchodzącego obecnie w życie ELD. Istnieją również różnego rodzaju elektroniczne oprogramowania które pomagają kierowcą w kontrolowaniu godzin pracy. I chociaż żaden z nich nie jest zabroniony, to nie mogą one zastąpić AOBRD czy ELD.

2. Firmy transportowe są zmuszone do natychmiastowego zainstalowania ELD – NIEPRAWDA.

• Według najnowszych przepisów, firmy transportowe mają czas do grudnia 2017 r., aby zainstalować ELD lub AOBRD.

• Ponieważ AOBRD jest starszą wersją ELD i nie spełnia wszystkich wymagań , będzie można z niego korzystać tylko do grudnia 2019 r.

• Po tym terminie używanie AOBRD będzie niezgodne z prawem i należy wymienić je na ELD.

• Po grudniu 2017 r. oprogramowania służące do rejestracji godzin pracy nie będą dopuszczone do użytku. FMCSA motywuje swoją decyzje tym, że nośniki tego typu oprogramowań, komputery , tablety czy smartfony nie spełniają takich samych wymagań, jak ELD i AOBRD (główny problem – brak stałego połączenia z komputerem pokładowym ciężarówki z silnikiem).

3. „Obawiam się , że podczas inspekcji drogowej oficer kontrolujący nie będzie w stanie odczytać zapisów z mojego ELD”

Chociaż wszystkie ELD muszą być w stanie transmitować dane do przenośnych komputerów służb drogowych (poprzez bezprzewodowe łącza internetowe/ e-mail, USB 2.0 lub Bluetooth) to również muszą być wyposażone w monitor (lub drukarkę), na którym można przeglądnąć sekwencje przepracowanych godzin. Inspektorom korzystającym z przenośnych komputerów do sprawdzania godzin pracy, ELD dostarczy więcej informacji, co przełoży się na bardziej efektywną i wydajną kontrolę, zarówno dla inspektora, jak i dla kierowcy. Inspektorzy, którzy nie korzystają z przenośnych komputerów będą przeprowadzali inspekcje w taki sam sposób jak do tej pory w przypadku AOBRD.

4. Czy podczas inspekcji, inspektor będzie musiał wchodzić do kabiny mojej ciężarówki, aby odczytać dane z ELD ?

Odpowiedz jest jedna – nie. Każde urządzenie ELD musi być w stanie wydrukować żądane dane, bądź przesłać je do komputera inspektora wspomnianymi wcześniej metodami.

5. Czy producent ELD musi te urządzenia certyfikować? Tak. Każdy producent musi dokonać certyfikacji, na podstawie której FMCSA dodaje te urządzenia na swoją stronę pod hasłem ” REGISTERED ELDS”. Uczulamy wszystkich, aby przed zakupem dokonać własnych analiz i poszukiwań, co może uchronić was przed zbędnymi wydatkami.

Za tydzień zapraszamy na ciąg dalszy.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*