Coraz więcej kobiet za kierownicą ciężarówek

Coraz więcej kobiet za kierownicą ciężarówek

Bloomberg Business, jeden z najważniejszych periodyków biznesowych, opublikował ostatnio artykuł przedstawiający rolę kobiet w przemyśle transportowym, a konkretnie za kierownicą ogromnych osiemnastokołowych ciężarówek.

Według BB, panie są nie tylko odpowiedzią na koszmarny brak kierowców CDL, ale również wydają się być lepsze w tym zawodzie od mężczyzn.

Jeden z dyrektorów firmy Werner Enterprises Inc. Derek Lewthers uważa, że kobiety wykazują się większą cierpliwością i przykładają się bardziej do wykonywanego zawodu. Firma spodziewa się, że do końca roku z ponad 9 tys. zatrudnionych kierowców 10 proc. stanowić będą kobiety. Jest to dwa razy więcej niż średnia krajowa.

Dane z roku 2014 przekazane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Transportowców (American Trucking Association, ATA), mówią o ogólnej liczbie 3 mln 400 tys. kierowców, z czego 5,8 proc. to płeć piękna. W porównaniu z rokiem 2010 to wzrost o 1,2 procent.

Firmy transportowe starając się przyciągnąć żeńską część kierowców, oferują wyższe stawki oraz ciężarówki z większymi i bardziej komfortowymi kabinami do spania.

Firma Covenant Transportation Group Inc. proponuje prace w dwuosobowych zespołach na długie dystanse. Wiele z tandemów szoferskich to matki z córkami. David Parker z Covenant Transportation Group Inc. twierdzi, że są one bardziej rozważne i mniej ryzykują za kółkiem. Już około 16 proc. z 2,4 tys. kierowców tej firmy to kobiety.

Również w Swift Transportation, Co. ta liczba się powiększa z roku na rok. Obecnie to 6 do 7 procent z 19-tysięcznej załogi. A warto dodać, że ponad połowa z nich jeździ solo.

Coraz więcej firm transportowych zamieszcza ogłoszenia poszukując specyficznie korowców – kobiet. I wszystko wskazuje na to, że na autostradach będziemy widzieli coraz więcej płci pięknej. Czystsze terminale, grafiki gwarantujące powroty do domu na weekend, automatyczne skrzynie biegów w ciężarówkach, kontrakty, w których zaznaczono, że kierowca nie ma kontaktu z ładunkiem i bezpieczniejsze parkingi. Wszystko to zachęca i przyciąga panie do tego biznesu.

Istnieje już nawet organizacja zrzeszająca kobiety w tym niełatwym fachu. Women in Trucking Association (WIT) – www.womenintrucking.org – promuje, pomaga i zachęca do obrania właśnie takiej kariery.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS!

fot.ErgoSum88/Wikipedia

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*