0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaTruck18-kołowcem przez Amerykę. Zdrowy jak… kierowca ciężarówki. Odcinek 5

18-kołowcem przez Amerykę. Zdrowy jak… kierowca ciężarówki. Odcinek 5

-

Typowy samochód osobowy w USA waży 3180 funtów (1,4 t) i ma długość 14,5 stóp (4,4 m), a załadowany samochód ciężarowy z naczepą waży 80 tys. funtów (36,3 t) i ma długość 65 stóp (19,8 m). Przeciętny kierowca osobówki spędza za kierownicą godzinę i 38 minut dziennie, podczas gdy zawodowy kierowca może prowadzić dziennie do 11 godzin. Już tylko te dwa fakty proszą się o wyższe wymogi zdrowotne dla zawodowców.

fot.All About Trucks
fot.All About Trucks

Obecnie Departament Transportu (DOT) wymaga, aby każdy ubiegający się o zawodowe prawo jazdy – Commercial Driver License (CDL) posiadał ważną kartę medyczną (medical card). Można ją zdobyć, przechodząc serię określonych badań lekarskich, począwszy od kompleksowego badania fizykalnego organizmu poprzez badanie słuchu i wzroku, aż do pomiaru ciśnienia krwi i badania moczu. Ponadto sprawdzana jest historia zdrowia psychicznego. Kierowca musi być wolny od wszelkich chorób i ułomności fizycznych, które mogłyby utrudniać kierowanie pojazdem. Nie może mieć cukrzycy, padaczki, chorób sercowych. Nie może nadużywać alkoholu ani korzystać z substancji odurzających. Badanie lekarskie musi jednoznacznie stwierdzić, że kandydat nie boryka się z żadnym z powyższych problemów.

REKLAMA

Karta medyczna jest ważna przez dwa lata, pod warunkiem jednak, że nie wykryto żadnych problemów zdrowotnych wymagających częstszego monitorowania, lecz niedyskwalifikujących z zawodu. O ile dotychczas zdobycie takiej karty nie było większym problemem (pomimo chorób kierowcy zawsze znalazł się jakiś lekarz, który przymykał oko, lub w ekstremalnych przypadkach kierowcy fałszowali karty), o tyle od maja br. tylko faktycznie zdrowi kandydaci mogą wykonywać zawód kierowcy.

fot.All About Trucks
fot.All About Trucks

Od 21 maja 2014 roku badania mogą być przeprowadzane wyłącznie przez lekarzy (i inne osoby uprawnione) zarejestrowanych w National Registry of Certified Medical Examiners (NRCME). Aby znaleźć się w rejestrze, kandydat musi przejść specjalne szkolenie, na którym oprócz wymogów medycznych, zapoznaje się ze standardami Federal Motor Carrier Safety Administration (FMCSA). Każda z tych osób otrzymuje numer, który automatycznie trafia do rejestru.

Do tej pory na karcie medycznej widniało tylko nazwisko wraz z podpisem lekarza przeprowadzającego badanie – od maja znajduje się tam również jego numer. Osoba, która nie posiada takiego numeru, nie jest uprawniona do przeprowadzania badań dla kierowców ubiegających się bądź posiadających CDL.

Zawodowi kierowcy będą mieli o tyle prościej, że od stycznia 2015 roku już nie będą musieli okazywać swojej karty medycznej na przykład podczas inspekcji drogowej. Karta będzie już w krajowym rejestrze i automatycznie ukaże się w momencie, kiedy policjant bądź oficer DOT wprowadzi dane CDL do komputera.

I dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wyrobili sobie kartę medyczną przed majem 2014 roku – pomimo zmiany przepisów karta nie traci ważności. Szerokiej drogi!

All About Trucks

www.allabouttrucks.us

REKLAMA

2091294301 views

REKLAMA

2091294600 views

REKLAMA

2093091059 views

REKLAMA

2091294884 views

REKLAMA

2091295031 views

REKLAMA

2091295175 views