Alphabet stworzy autonomiczny samochód

Alphabet stworzy autonomiczny samochód

Koncern Alphabet ogłosił we wtorek, że prace nad autonomicznym samochodem kontynuować będzie stworzony specjalnie w tym celu nowy podmiot – Waymo. Wcześniej projekt realizowany był pod sztandarem marki Google.
Google prowadzi badania nad samosterującymi się samochodami od siedmiu lat. W tym czasie koncern testował swoje samochody m.in. w miejskich warunkach drogowych. Przez długi czas amerykański koncern był liderem tej technologii, jednak od pewnego czasu mierzy się z rosnącą konkurencją np. ze strony firm z branży motoryzacyjnej i innych gigantów technologicznych takich jak Uber czy Apple.
Do tej pory prace nad autonomicznym samochodem były prowadzone przez oddział badawczy Google X. Zdaniem szefa projektu samonawigujących się aut Johna Krafcika Waymo będzie „nowym krokiem w mobilności”. Dodał, że podmiot będzie działał w ramach koncernu, jednak będzie cieszyć się pełną niezależnością.
Jak przypomniało Google, ich samochody autonomiczne przejechały do tej pory ponad 3 mln km. Testy jakim są poddawane zakładają sprawdzanie pojazdów w skomplikowanych sytuacjach drogowych. Obecnie auta badane są na ulicach czterech amerykańskich miast. Koncern chce podwoić flotę badanych aut dodając do obecnej 100 minivanów Chryslera. Ma to pomóc w realizacji założenia Google’a – zerowego zaangażowania człowieka w proces prowadzenia samochodu. (PAP)

Na zdj.: FWaymo fot.Google

Categories: Technologie

Comments

  1. diwron
    diwron 13 grudnia, 2016, 21:31

    Bardzo to wszystko obiecujące, ale jakoś nigdzie nie mówi o zabezpieczeniu takich samochodów przed atakami hakerów. Dzisiaj przeczytałem, że takie samochody będą sie ze sobą porozumiewały na drodze, czyli będą narażone na ataki hakerów. Konsekwencje takich ataków mogą być straszne. Nawet teroryści zaczną je wykorzystywać do przeprowadzania zamachów. Zabezpieczenie przed atakami hakerów podwyższy koszty produkcji i nie wiadomo, czy będzie skuteczne.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*