Zawalenia się mostów z ofiarami śmiertelnymi w Europie

Zawalenia się mostów z ofiarami śmiertelnymi w Europie

W związku z wtorkowym zawaleniem się mostu na autostradzie w Genui podajemy listę tego rodzaju wypadków z ofiarami śmiertelnymi, jakie wydarzyły się w Europie w obecnym stuleciu.

4 marca 2001 roku – wskutek zawalenia się ponad stuletniego mostu drogowego nad rzeką Duero koło miasta Castelo de Paiva w północnej Portugalii zginęło 56 osób, a 36 innych jest do dziś uważanych za zaginione. W momencie katastrofy na moście znajdowały się autobus i kilka samochodów osobowych. Most przebiegał 50 metrów na lustrem wody.

7 listopada 2005 roku – na budowie autostrady w nadmorskim mieście Almunecar w hiszpańskiej Andaluzji runął z wysokości około 50 metrów 60-metrowy odcinek wiaduktu. Sześciu ludzi poniosło śmierć, trzech innych doznało obrażeń.

8 sierpnia 2008 roku – w miejscowości Studenka w powiecie Novy Jiczin na północnym wschodzie Republiki Czeskiej pociąg Eurocity relacji Praga-Kraków uderzył w szczątki rekonstruowanego wiaduktu drogowego, który zawalił się chwilę wcześniej. Wśród 8 śmiertelnych ofiar tej katastrofy były dwie Polki.

2 listopada 2012 roku – w miejscowości Kurimany koło Nowej Wsi Spiskiej na północnym wschodzie Słowacji zawalił się budowany most autostrady z Popradu do Preszowa. Czterech robotników zginęło, 11 innych zostało rannych.

8 maja 2013 roku – zawalenie się rozbudowywanego mostu autostradowego w Trondheim w Norwegii spowodowało śmierć dwóch osób i ranienie 6 innych.

5 września 2014 roku – w miejscowości Vilemov w powiecie Havliczkuv Brod na południu Republiki Czeskiej runął remontowany most drogowy, zabijając czterech robotników.

28 października 2016 roku – na autostradę Mediolan-Lecco w północnych Włoszech zawalił się wiadukt drogowy, po którym wcześniej przejechała ważąca 108 ton ciężarówka. Zginęła jedna osoba, a pięć innych zostało rannych.

9 marca 2017 roku – runięcie głównego przęsła remontowanego wiaduktu nad autostradą w miejscowości Camerano koło Ankony na adriatyckim wybrzeżu Włoch spowodowało śmierć pary małżeńskiej i ranienie czterech innych osób. (PAP)

fot.LUCA ZENNARO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*