Włochy. Żona premiera dostała pracę w szkole, ale tylko na zastępstwo

Włochy. Żona premiera dostała pracę w szkole, ale tylko na zastępstwo

Żona premiera Włoch Matteo Renziego, Agnese Landini, nie mająca etatu nauczycielka włoskiego i łaciny w liceum, po tygodniach starań otrzymała zastępstwo w szkole w Toskanii – podały media. Od ośmiu lat zabiega ona o stałe miejsce pracy.

Komentatorzy zauważają, że kłopoty zawodowe 37-letniej żony szefa rządu, który wcześniej był burmistrzem Florencji, najlepiej obrazują sytuację tysięcy włoskich nauczycieli, bezskutecznie walczących o etaty i zatrudnianych w szkołach dorywczo tylko wtedy, gdy potrzebne jest zastępstwo.

We wrześniu Agnese Landini, mieszkająca z mężem i trojgiem dzieci koło Florencji, ubiegała się bez powodzenia o przyznanie stałej rocznej posady nauczycielki w okolicznym liceum.

Wraz z setkami innych pracowników oświaty jeździ na spotkania, w trakcie których przyznawane są stałe posady w szkołach w całym regionie.

Media podały, że prawie dwa miesiące po rozpoczęciu roku szkolnego żona premiera dostała pracę na zastępstwie w liceum i technikum w miejscu zamieszkania, czyli w miejscowości Pontassieve koło Florencji. Przyznano jej 4 godziny włoskiego i łaciny w tygodniu.

Agnese Landini mówi, że także z powodu jej własnych doświadczeń jej mąż bardzo dobrze zna realia włoskiej oświaty, borykającej się z brakiem pieniędzy i etatów.

Poprawa tej sytuacji jest jednym z priorytetów rządu Renziego, który we wrześniu przedstawił plan reformy oświaty. Przewiduje on, że w ciągu dwóch najbliższych lat do stałej pracy zostanie przyjętych 150 tysięcy nauczycieli bez etatu.(PAP)

 

Na zdjęciu: Agnese Landini (w środku) fot.Massimo Percossi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*