Włochy. Koniec operacji Mare Nostrum, uratowano ponad 100 tys. imigrantów

Włochy. Koniec operacji Mare Nostrum, uratowano ponad 100 tys. imigrantów

Ponad 100 tysięcy nielegalnych imigrantów płynących z Afryki do Włoch uratowały siły tego kraju podczas trwającej ponad rok operacji patrolowania Morza Śródziemnego Mare Nostrum. Dane te podały w piątek władze w Rzymie, ogłaszając zakończenie tych działań.

W sobotę rozpoczyna się nowa, koordynowana przez unijną agencję do spraw granic Frontex operacja Tryton. Jej flotę stanowić będzie 6 statków, dwa samoloty i helikopter, a bazami będą włoska wyspa Lampedusa, główny cel exodusu imigrantów z Afryki, oraz Porto Empedocle na Sycylii. Tryton będzie jednak dysponować znacznie mniejszym budżetem niż Mare Nostrum – zauważają włoskie media.

Włochy od dawna domagały się, aby to Unia Europejska wzięła na siebie odpowiedzialność za ochronę swych granic i by pomogła im w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

Włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano wielokrotnie zarzucał krajom UE obojętność wobec poważnego kryzysu imigracyjnego, z jakim zmaga się jego kraj, i to, że na barki Rzymu zrzuciły ciężar uporania się z nim.

Na piątkowej konferencji prasowej Alfano ogłaszając zakończenie Mare Nostrum oświadczył: “Jesteśmy dumni z powodu działań wszystkich tych, którzy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia”.

Operacja ta rozpoczęła się w październiku zeszłego roku po tym, gdy w dwóch katastrofach łodzi z nielegalnymi imigrantami z Afryki w rejonie Lampedusy zginęło prawie 400 osób.

„To miała być ograniczona, wynikająca z sytuacji kryzysowej operacja po tragedii na Lampedusie i trwała dłużej niż sądzono” – podkreślił Alfano.

Podsumowując działania włoskich sił zbrojnych i Straży Przybrzeżnej, które patrolowały Cieśninę Sycylijską i ruszały na pomoc łodziom i małym statkom z imigrantami, szef MSW oświadczył: „Dzisiaj możemy powiedzieć, że Włochy spełniły swój obowiązek”.

Alfano poinformował, że Mare Nostrum kosztowało miesięcznie Włochy 9,5 miliona a euro, a zatem na całą tę operację Rzym wydał 114 milionów euro.

Szef włoskiego MSW następująco skomentował operację Tryton: “Europa po raz pierwszy wychodzi w morze i będzie patrolować granice”.

„To nie znaczy, że Włochy będą z tego zwolnione, lecz to, że po raz pierwszy Europa uświadamia sobie, że granice w odległości 30 mil morskich od włoskiego wybrzeża są granicą wszystkich” – mówił minister Alfano.

Na łamach piątkowej włoskiej prasy zamieszczono apel organizacji humanitarnych o to, by nie zamykać operacji Mare Nostrum i by siły włoskie dalej ratowały imigrantów. Pod petycją podpisał się między innymi włoski oddział Amnesty International.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Giuseppe Lami/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*