Włochy. 99-latka zdała egzamin i otrzymała świadectwo ukończenia gimnazjum

Włochy. 99-latka zdała egzamin i otrzymała świadectwo ukończenia gimnazjum

99-letnia mieszkanka Sardynii spełniła swoje życiowe marzenie i we wtorek otrzymała, po pomyślnym zdaniu egzaminów, świadectwo ukończenia gimnazjum. Nie mogła tego uczynić ponad 80 lat temu, bo musiała pracować w rodzinnym gospodarstwie przy zbiorze oliwek.

fot.Antonio Litterio/Wikipedia

fot.Antonio Litterio/Wikipedia

Francesca Careddu z miasta Nuoro zdała najpierw z 14-letnimi uczniami trzeciej klasy gimnazjum pisemny egzamin z włoskiego i matematyki. Wypracowanie podyktowała nauczycielowi, ponieważ ma kłopoty ze wzrokiem. Potem zdała jeszcze część ustną w szkole, która nosi imię jej nauczycielki z dzieciństwa Mariangeli Maccioni, miejscowej działaczki antyfaszystowskiej.

Jak podały lokalne media z wyspy, przed ostatnim egzaminem sędziwa Włoszka powiedziała swym młodszym kolegom, że w nocy nie zmrużyła oka ze zdenerwowania. Inni gimnazjaliści pocieszali ją, że nie ma się czego obawiać. Ona zaś mówiła im: „Jeśli mnie się uda, wy zdacie w mig”.

W ceremonii wręczenia dyplomu ukończenia szkoły uczestniczyły jej dzieci, wnuki i prawnuki, a także władze miasta z burmistrzem na czele. Z wielkim aplauzem przyjęto słowa przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, który ogłosił: ”Careddu Francesca urodzona 16 stycznia 1915 roku celująco zdała egzamin i otrzymuje świadectwo ukończenia gimnazjum”.

W szkolnym audytorium staruszka pocałowała dokument, a następnie popłakała się ze szczęścia. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*