Władzy Moskwy: w dniu zamachu na Niemcowa kamery monitoringu działały

Władzy Moskwy: w dniu zamachu na Niemcowa kamery monitoringu działały

Władze Moskwy zaprzeczyły w poniedziałek, jakoby część kamer monitoringu miejskiego w miejscu, w którym zastrzelono Borysa Niemcowa, była w piątek wyłączona z powodu prac remontowych.

Wiadomość taką podał w tym dniu „Kommiersant”. Rosyjska gazeta poinformowała także, iż nagrania z tych kamer, które działały, są niewyraźne.

„Wszystkie kamery miejskiego systemu monitoringu w nocy z 27 na 28 lutego funkcjonowały bez usterek. Wszystkie materiały są dostępne dla organów śledczych. Żadnych prac ze sprzętem w tym czasie nie wykonywano” – oświadczyła służba prasowa zarządu Moskwy, którą cytuje agencja RIA-Nowosti.

Przekazała ona również, że dostęp do kamer znajdujących się bezpośrednio na Kremlu, w tym „dostęp do obazu”, mają tylko przedstawiciele struktur federalnych.

Z kolei Federalna Służba Ochrony (FSO), odpowiedniczka polskiego BOR-u, oznajmiła, że most przed Kremlem, na którym zabito Niemcowa, nie znajduje się w strefie odpowiedzialności FSO; kamery Federalnej Służby Ochrony go nie obejmują.

„Kamery skierowane są na Kreml i zapewniają monitoring wewnętrznego terytorium. Duży Most Moskworecki nie znajduje się w strefie odpowiedzialności Federalnej Służby Ochrony. Kamer FSO tam nie ma” – powiedział rzecznik Federalnej Służby Ochrony Siergiej Diewiatow, którego także przytacza RIA-Nowosti.

Również on zapewnił, że wszystkie kamery FSO w nocy z piątku na sobotę działały normalnie.

55-letniego Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, zastrzelono w piątek o godz. 23.31 (godz. 21.31 w Polsce) w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem placu Czerwonego. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy. Sprawców nie schwytano.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*