Władze Katalonii: 337 osób rannych w wyniku działań policji

Władze Katalonii: 337 osób rannych w wyniku działań policji

337 osób zostało rannych, w tym niektóre poważnie, w niedzielę w wyniku działań policji w Katalonii, gdzie odbywa się referendum ws. jej niepodległości – poinformował rzecznik autonomicznego rządu katalońskiego Jordi Turull. Madryt uważa plebiscyt za nielegalny.

Rzecznik nie podał więcej szczegółów dotyczących rannych ze względu na szacunek wobec ich krewnych – pisze agencja Associated Press.

Według hiszpańskiego MSW w starciach rannych zostało 11 funkcjonariuszy policji.

Policja strzelała gumowymi kulami w pobliżu co najmniej jednego lokalu wyborczego w Barcelonie, stolicy Katalonii, oraz starła się z protestującymi przed miejscami do głosowania na obszarze całego regionu autonomicznego na północnym wschodzie Hiszpanii.

Rzecznik władz regionu winą za przemoc bezpośrednio obarczył premiera Hiszpanii Mariano Rajoya oraz ministra spraw wewnętrznych Juana Ignacio Zoido. Turull oświadczył, że działania Hiszpańskiej Policji Narodowej i Gwardii Cywilnej są motywowane politycznie i pokazują „oczywisty motyw w celu wyrządzenia krzywdy obywatelom”.

Członek autonomicznego katalońskiego rządu ds. międzynarodowych Raul Romeva zapowiedział, że władze Katalonii odwołają się do instytucji europejskich w sprawie łamania praw człowieka przez rząd Rajoya. (PAP)

fot. EPA-EFE/Andreu Dalmau

 

Categories: Świat

Comments

  1. RP
    RP 1 października, 2017, 23:48

    Tak wyglada lewacka „praworzadnosc” i „demokracja”. Czekamy na ostre slowa schulza, timermmana i reszty lewackiej bandy ktorej jedynym celem jest zniszczenie Europy. Im szybciej UE upadnie tym lepiej dla wszystkich.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*